"Poprosil bych, aby dosud nikdo nezpochybňoval kroky, které děláme," řekl a na chvíli pokračoval, tentokrát směrem k zaměstnancům Státní opery. "Protestujte, protestujte a stávkujte, ale až po nějakém konečném rozhodnutí," promluvil šéf resortu k přítomné skupině. "Fůůj," zněla okamžitá reakce. Bouřlivou chvilku se snažila klidnit moderátorka vysílání, ale marně.
"Tak ještě se i v této atmosféře pokusím o jednu otázku, pane ministře..." "Lže, lže!" nenechali se zaskočit pracovníci Státní opery.
Jiří Besser tak byl stručný. "Myslím si, že nyní je naprosto zbytečné cokoli říkat. Ve hře dosud nejsou žádné konkrétní varianty. Chci ale říci, že všechny kroky se dají dělat systematicky tak, aby se spravilo umělecké i ekonomické zázemí. Ale říkat něco dalšího, je to zbytečné, jen se podívejte, jaký ohlas vyvolala jedna věta. Je to, opakuji, naprosto zbytečné," dodal Besser na adresu nespokojených účastníků protestu.
Kdo nestačí, půjde
Jak ovšem k nápadu možné fúze v minulých dnech uvedl Radim Dolanský, pověřený ředitel Státní opery Praha, "sloučení dvou příspěvkových organizací vlastně ani nepřipouští naše legislativa. Zákon o hospodaření se státním majetkem sice uvádí možnost, že zřizovatel příspěvkové organizace sice může organizaci založit nebo zrušit, nicméně nenajdete tam ani zmínku o slučování."
Kolik stojí opera?
Jiří Besser závěrem svého televizního entrée ještě stihnul poznamenat, že o práci se nemusí bát nikdo. "Vlastně se o práci mohou bát jen ti, kteří na ni nestačí," dodal zástupce TOP 09 ve vládě se širokým úsměvem.
Konkrétní kroky chystaného sloučení by mělo ministerstvo kultury oznámit do dvou až tří měsíců, jak Jiří Besser potvrdil ParlamentnímListům.cz.
O co jde?
Vážná hudba a opera je v posledních hodinách v hledáčku médií i proto, že v sobotu manželka prezidenta republiky Livia Klausová zahájila 10. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2011, který bude až do 15. března probíhat v historických budovách Národního a Stavovského divadla a Státní opery. Fanoušci opery zde budou mít možnost setkat se s nejlepšími díly pražské i mimopražské operní scény.
Ministerstvo kultury již dříve dalo najevo, že vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Reformu, v níž se počítá se sloučením Státní opery a Národního divadla, připravuje náměstek ministra Radek Zdráhal. Ten tvrdí, že sloučením se dosáhne úspornějšího provozu a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů. Jenže to se lidem, kteří ve Státní opeře Praha pracují, hrubě nelíbí. Proto na dnes svolali demonstraci, na níž předali ministrovi Jiřímu Besserovi otevřený dopis, kde své výhrady shrnují.
Podle organizátorů protestu plánované majetkové sloučení obou scén není zcela v souladu se zákonem a z hlediska času je neproveditelné. "Zákon o hospodaření se státním majetkem sice uvádí možnost, že zřizovatel příspěvkové organizace může organizaci založit nebo zrušit, nicméně nenajdete tam ani zmínku o slučování," uvedl k tomu nedávno pověřený ředitel opery Radim Dolanský.
Dodal, že po poradě s několika právníky nenašel způsob, jak zaměstnance s platnou pracovní smlouvou přimět k rekonkurzům, které jsou předpokladem ke sloučení divadelních sborů. Deklarované snížení financí ani zvýšení kvality se prý navíc neopírá o reálné informace.
Do dvou měsíců bude mít ministerstvo jasněji
Komise, která nyní projednává budoucnost obou scén, vznikla na začátku února. Ke komisi své návrhy předal i nynější pověřený šéf opery Dolanský. Navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci Státní opery, jiný návrh se týká umělecké vize a organizační struktury.
Náměstek Bessera Zdráhal uvedl, že asi do měsíce a půl by měla být dokončena právní analýza možných řešení, v horizontu dvou měsíců by měly být známy výstupy z diskusí týmu, které se budou konzultovat jak s ředitelem Dolanským, tak i se šéfem Národního divadla Ondřejem Černým. Do dvou měsíců by se navíc mělo dokončit posouzení technického stavu opery.
Právě kvůli technickému stavu a minusovému schodku rezignoval koncem roku tehdejší šéf Státní opery Praha Oliver Dohnányi. Důvodem jeho rezignace byla i velká plánovaná rekonstrukce v řádech desítek milionů korun. Ty totiž Praha v rozpočtu nemá.
Změny v chodu obou scén se mají týkat i Stavovského divadla. Ministr kultury Besser již dříve prohlásil, že činohra z pražského Stavovského divadla nezmizí. Toho se obávali herci Národního divadla, kteří proti uvažovaným změnám protestovali.
K tématu:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová, Tomáš A. Nový