Katolík Hájek
Jeden ze tří nejbližších prezidentových spolupracovníků Petr Hájek, který je zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, před jistou dobou konvertoval ke katolické víře a nechal se pokřtít. Hájek má ve své kanceláři společnou fotografii se současným Kristovým náměstkem, jehož je velkým obdivovatelem.
„Větší teolog a hlubší filozof podle mne momentálně na světě není. Ve svém díle vrací mnoho věcí k jejich podstatě, ke kořenu, k prameni. Především proto je často předmětem útoků a pokusů o skandalizaci. Je to Svatý otec hodný toho jména," prohlásil o nástupci sv. Petra prezidentův vicekancléř.
Hrad a DOST
S Petrem Hájkem a prezidentem neformálně spolupracuje i tradicionalistický konzervativní katolický aktivista Michal Semín. Ten je jedním z předáků konzervativní iniciativy DOST, která bojuje proti antidiskriminaci a politické korektnosti. Akce DOST uspořádala před Pražským hradem akci proti Lisabonské smlouvě na podporu prezidenta a Václav Klaus přišel v doprovodu právě Michala Semína, Petra Hájka, europoslance ODS Ivo Strejčka a poslankyně ODS Evy Dudáčkové pozdravit demonstrující.
Tradiční katolíci a euroskeptici
Na poslední akci DOST proti antidiskriminaci zase vystoupil prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Semín kandidoval do Evropského parlamentu za euroskeptickou liberálně-konzervativní Stranu svobodných občanů, kterou založil prezidentův exporadce a bývalý ředitel Klausova think-tanku Centrum pro ekonomiku a politiku Petr Mach a kterou Jakl podporuje. Semínovi blízká konzervativně-tradicionalistická strana Právo a spravedlnost ve sněmovních volbách podporuje svobodné a někteří její členové za ní kandidují.
Vznikla zde tedy jakási obdoba koalice paleokonzervativců a paleolibertariánů, která existuje v Americe, kde se navzájem podporují tradiční katolický konzervativec Pat Buchanan a libertarián Ron Paul. Spojuje je podobně jako konzervativní katolíky a Stanu svobodných občanů v Česku boj proti mamutímu státu, politické korektnosti, antidiskriminaci a obhajoba národní suverenity. Ostatně Pat Buchanan je oblíbeným autorem Petra Hájka i Michala Semína.
Petr Hájek před časem poskytnul rozhovor pro tradicionalistický časopis Te Deum, jehož členem redakční rady je Michal Semín a který rozhovor vedl. „Děláte dobrou práci, jejíž náročnost si umím představit, a proto smekám klobouk. Zvláště když beru v úvahu skromné finanční zázemí. A jestli bych chtěl čtenářům něco vzkázat? To jediné, co má smysl: Přání pevné víry a hojnost Božího požehnání. Když toto platí, řečeno volně s Georgem Orwelem, vše ostatní následuje. Média nemédia," vyjádřil se o časopisu pochvalně Hájek. Ten také pro časopisu a Semínovi blízký institut Lipový kříž měl přednášku o vlivu médií a mediokracii.
Halíkovi se katolíci na Hradě nelíbí
Sbližování Hradu a konzervativních katolíků nelibě nesou modernističtí katolíci typu Tomáše Halíka, který je blízký Václavu Havlovi a takzvanému Bratrstvu Pravdy a lásky. Rovněž bývalý pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk neměl s prezidentem Klausem příliš harmonické vztahy a vystupoval velmi kriticky proti tradičním katolíkům kolem Semína. Nástupem Dominika Duky na svatovojtěšský stolec se vztahy mezi oběma hradčanskými paláci o dost zlepšily.
Mezi další katolíky v prezidentově okruhu patří také šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Ten od olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera převzal papežský Řád sv. Řehoře Velikého, který obdržel od Benedikta XVI. za organizaci jeho návštěvy v Česku. „Řád pro mě osobně představuje pouto s církví a se Svatým otcem, je to pouto s osobností, které si nesmírně vážím, s autoritou, které je možné pozorně naslouchat a nechat se inspirovat," řekl Forejt. Římským katolíkem je také pracovník Klausova Centra pro ekonomiku a politiku Marek Loužek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík