Od dvou dnešních vládních stran jsme před volbami slýchali sliby, že budou chtít zrušit poslaneckou imunitu. Zatímco TOP 09 si za svým slibem stojí a v září bude předkládat další z návrhů na odstranění přežité výsady zákonodárců, Věci veřejné zřejmě předvedou nefalšovaný názorový veletoč. Předsedovi jejich poslaneckého klubu Vítu Bártovi se totiž vůbec nezamlouvá představa, že by měl být vydán k trestnímu stíhání.
Policie chce Bártu stíhat kvůli podezření, že uplácel své bývalé stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Zatímco Škárka, kterého chce policie také stíhat, už o vydání požádal, Bárta si podle informací Hospodářských novin shání podporu pro nevydání mezi částí ODS, ČSSD i KSČM. Naopak vůbec to nezkouší mezi poslanci TOP 09, protože ti už si odhlasovali, že budou hlasovat pro Bártovo i Škárkovo vydání.
Imunita je nemravná. TOP 09 názor nemění
„Naše strana má v programu zrušení poslanecké imunity a není důvod hlasovat tak, abychom tento slib popírali. Nemůžeme jedním dechem říkat, že jsme pro její zrušení a zároveň imunitu podporovat. Nejsme pokrytci," říká pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
Podle něj je na orgánech činných v trestním řízení, aby zjistily, kde je pravda, a každý by měl dostat možnost se obhájit. Proto pokud by Bártu sněmovna nevydala, už by na něm navždy ulpělo podezření z uplácení. „Věci veřejné před volbami říkaly, že je imunita nemravná a že ji budou chtít zrušit. My to tvrdíme nadále, a i proto v září předložíme další z návrhů na její zrušení, pro který hledáme podporu napříč politickým spektrem," uvádí šéf poslanců TOP 09.
Nečas bere uplácení jako politickou kauzu
To část poslanců za ODS zvažuje, že policejní žádost o vydání Bárty nepodpoří. Premiér Petr Nečas na jednání grémia řekl, že Bártovo vydání zřejmě nepodpoří. Jeho postoj přitom bude klíčový pro většinu poslaneckého klubu ODS. „Řekl, že podle jeho názoru jde o politickou kauzu a že by byl nebezpečný precedens dovolit, aby do dění uvnitř politických stran zasahovala policie," sdělil HN jeden z členů grémia.
Předseda vlády a ODS by si tak mohl v případě Bártova nevydání nadlouho zajistit loajalitu neformálního šéfa Věcí veřejných. Nad něčím takovým v TOP 09 vůbec nepřemýšlejí. „Jak o tom uvažují v jiných stranách, je jejich věc. My svůj program ani odhlasované usnesení měnit nebudeme," trvá pro ParlamentníListy.cz na svém Gazdík, jehož nezláká ani to, že by Věci veřejné musely být v koalici z vděku za Bártovo nevydání „hodné".
ČSSD Bártu před vydáním chránit nebude
První místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek v reakci pro ParlamentníListy.cz rázně odmítl, že by opoziční poslanci chtěli Bártu od vydání uchránit. „ČSSD a celé její nynější vedení prosazuje jasnou a transparentní politiku a neušpiní se vnitrokoaličními spory, kauzami a válkami, které bohužel devastují celou českou politiku," upozorňuje Hašek.
On sám bude pro vydání Bárty hlasovat a doufá, že stejně budou postupovat na doporučení vedení poslaneckého klubu také ostatní poslanci ČSSD. „Nebudeme rozhodovat o vině, či nevině, ale o umožnění trestního řízení a soudního procesu, ve kterém bude mít pan Bárta, jako každý jiný, šanci dokázat svou nevinu," dodává pro ParlamentníListy.cz Hašek.
O osudu Bárty rozhodne sněmovna koncem srpna
O vydání Bárty by měla sněmovna rozhodnout na své příští schůzi na konci srpna. Ještě předtím, 25. srpna, bude o vydání šéfa poslaneckého klubu VV jednat mandátový a imunitní výbor, který sněmovně doporučí, jak hlasovat. Bárta účast přislíbil, ale i kdyby nepřišel, tak o něm výbor nejspíš rozhodne.
K věci:
Část poslanců ODS nechce vydat Bártu policii
Bárta skončí v rukách policie. Jsem nevinen, říká a děkuje za podporu
Každá varianta je lepší než Vláda s Věcmi veřejnými, tvrdí Tluchoř
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník