Když byl prezident Miloš Zeman na návštěvě Ukrajiny, ještě to vypadalo, že země Asociační dohodu s EU podepíše. Pak přišel obrat a začaly protesty. Byl to podle vás spontánní projev nesouhlasu Ukrajinců, že byl podpis dohody s Unií potopen?
Je otázka, co si představujete pod pojmy „spontánní“ a „nesouhlas Ukrajinců“. Strana UDAR bývalého boxera Vitalije Klička, která vedla první vlnu protestů, vznikla v Německu s pomocí Nadace Konrada Adenauera (KAS), což je think-tank vládní CDU, takže o spontánnosti postupu opozice se dá pochybovat. A pak je tu onen „nesouhlas“ -- všechny průzkumy veřejného mínění ukazují, že Ukrajina je v otázce přidružení či nepřidružení k EU rozdělena na půl, a co víc, masové protesty se konají de facto jen na centrálním náměstí v Kyjevě, zatímco o pár ulic vedle už běží normální život. Takže spíš ne, na „spontánní nesouhlas“ nevěřím.
Mnohá česká média nepodpis dohody podávala jako automatický příklon k Rusku. Nebylo to ale spíše dáno obsahem dohody a tím, co EU Ukrajině nabízela či nenabízela? Proč vláda Asociační dohodu odmítla podepsat? A udělala podle vás dobře?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka