Odmazání poloviny řeckého dluhu je obrovské morální riziko, říká Kalousek

27.10.2011 13:13 | Zprávy

Dohoda lídrů zemí eurozóny o tom, že bude Řecku odmazána polovina jeho dluhu, je podle ministra financí Miroslava Kalouska obrovské morální riziko. V rozhovoru pro iDNES.cz ale zároveň upozornil, že je tento krok spojen s takovou ztrátou prestiže, že na tom dotyčný skutečně nevydělá.

Odmazání poloviny řeckého dluhu je obrovské morální riziko, říká Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Za definitivní řešení nepovažuje ministr financí Miroslav Kalousek dohodu lídrů zemí eurozóny o odmazání poloviny řeckého dluhu. „Je to jen jeden krok dopředu při hledání řešení. Aktuálním problémem je situace bankovního sektoru, to znamená dokapitalizace bank, což může být pro řadu z nich velký problém," poukazuje Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz na ty banky, jejichž bilance jsou zatíženy řeckými dluhopisy, které teď ztratí polovinu své hodnoty.

Podle ministra financí si banky musí primárně pomoci samy na trzích, což ale pro některé může být nepřekonatelný problém. Odpovědnost pak bude na národních vládách, ale u nich může nastat to samé. „Teprve potom by mělo přijít celoevropské řešení, nicméně to stále ještě není domluveno," připomíná Kalousek, že nejsou dojednány ani podmínky, ani mechanismus, kterým by evropský záchranný fond participoval na dokapitalizaci privátních bank.

České banky jsou v kondici a pod dohledem ČNB

A právě na tuto informaci čekají trhy, pokud mají být vbrzku uklidněny. Odmazání poloviny řeckého dluhu ale může povzbudit všechny, kdo se chovají tak, jako kdyby se dluhy nemusely nakonec jednou splácet. „Je to pochopitelně obrovské morální riziko. Ale je to také spojeno s takovou ztrátou prestiže, že na tom dotyčný skutečně nevydělá," domnívá se ministr financí.

Do poloviny příštího roku mají banky v eurozóně mají splňovat podmínku, že navýší kapitálovou přiměřenost alespoň na 9 procent. „Tento problém se netýká českých bank. České banky jsou v kondici, byť jsou to dceřiné společnosti zahraničních bank, které na tom nejsou tak dobře jako jejich dcery. Jsou pod dohledem českého regulátora, České národní banky. A ČNB má dostatek pravomocí, aby nedovolila výměnu aktiv mezi mateřskou a dceřinou společností," tvrdí Kalousek.

Hospodářská krize by na českou exportní ekonomiku dopadla zásadně

Podle ministra financí platí, že pokud se nepodaří vyřešit rekapitalizaci velké řady evropských bank, tak hrozí vážná, vleklá finanční krize v Evropě, která by vyvolala i krizi, tedy krizi hospodářskou. „A to by exportní ekonomiku České republiky, její hospodářský růst, zaměstnanost a životní úroveň ovlivnilo velmi zásadně," upozorňuje Kalousek.

K věci:

Bude hůř, než si myslíte. Po krachu eura bez práce, dávek i důchodů 

Národe, budeš muset šetřit. Zbyde sotva na jídlo a bydlení 

Hádka kvůli euru: Kníže má radši Merkelovou než české lidi 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic: Severní spojka v Českých Budějovicích

22:28 Ředitelství silnic a dálnic: Severní spojka v Českých Budějovicích

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo 28. listopadu stavět na tahu I/20 v Českých Budějovicích se…