„Snahy o zakázání KSČM jim jen prospívají. Vždyť je to hloupost, která ani nemá právní podklad. Ti, co se o to snaží, jen diskreditují sami sebe," říká pro ParlamentníListy.cz chartista Petr Uhl. Není mu dvakrát dobře. Devět let v kriminále za nenásilný odpor proti normalizaci a Chartu 77 si žádá svou daň, taky mu za pár dní bude sedmdesát. Jeho syn Pavel nicméně zpracovává analýzu o tom, jestli je dnešní KSČM protiústavní a měla by se rozpustit.
Související: Zákaz komunistů: Tolik dostane zaplaceno syn disidenta
Věřím synovi, je to dobrý právník
„Komunisty chtějí rozpustit stejným způsobem jako Dělnickou stranu. Tu se jim povedlo rozpustit až na základě důkazů z Janova a podobných vystoupení. Zakázat politickou stranu v demokracii je totiž dost obtížné. Se synem jsme tehdejší soudní rozhodnutí probírali. Je dobrý právník. Má politologii v Brně a práva v Praze, na obou velký doktorát. Jako advokát je často u ústavního, nejvyššího a nejvyššího správního soudu. Kdyby nejvyšší správní soud zakázal KSČM, musel by k tomu být pádný důvod, ale ten není. Nicméně závěry analýzy syn tají. Jeho matka to pod záminkou, že mu udělá korektury, z něj lákala, ale on se smál, že korektury u nich dělá sekretářka," líčí s lehkým úsměvem Uhl. Komunisté mohou podle něho ihned začít s protikampaní, že největší z bojovníků za zrušení KSČM Jaromír Štětina byl dlouholetý člen strany a navíc agent StB.
- SLEDUJEME téma: Zákaz KSČM
Nálepky jiných, že je Trockista či anarchista, jsou bulvární a lživé. Kdysi se považoval za revolučního marxistu, ale po sametové revoluci přívlastek odvrhl. Marxistou se stal v mládí pod vlivem některých vysokoškolských profesorů, ale nabídku vstupu do strany nepřijal. Novým silám v roce 1961 totiž nevěřil, že se jim podaří diktaturu zreformovat v demokratický socialismus. Po seznámení s Pavlem Rychetským, Petrem Pithartem, Jiřím Dientsbierem a dalšími reformními komunisty sice trochu litoval, ale dnes je rád, že to neudělal. O to víc může komunisty hájit, jak sám říká.
„KSČM je konzervativní a národovecká strana, ale v některých ohledech mi jejich postoje vyhovují. Na druhou stranu považuji jejich antigermánství za zločin. Někteří komunisté navíc dodnes nedokázali do podrobností uznat, že strana do roku 1989 vykonávala neprospěšnou a škodlivou činnost. U části nechápu obhajobu byrokratické, stalinistické a normalizační diktatury. V ČSSD je přeci jen více lidí ve vedení, s nimiž se jako s moderními socialisty shodnu v zásadních otázkách jako rasismus, výchova dětí, postavení žen a homosexuálů či v postoji k autoritářství," popisuje ParlamentnímListům.cz náhled na současnou levici. Ostatně nyní je členem odborné komise ČSSD, aniž by byl členem strany.
Odškodnění přeji všem, ale zákon se odvíjí od Mašínů
O odškodnění podle zákona o třetím odboji žádat nebude. „Ten zákon je hrůza. Odmítám, aby byla násilná činnost, o níž se tvrdí, že šlo o odbojovou, měřítkem zásluh. Činnost spojená s vražděním lidí by neměla být odškodňována. Vše se odvíjí od bratří Mašínů, což je špatně. Vždyť snad jedinou opravdu odbojovou skupinou byl Černý lev 777, jehož členové pořádali záškodnické akce. Jejich uznání je nutné, ale nedělal bych z toho symbol. Ostatně jsem pro odškodnění všech, kteří byli diskriminováni bývalým režimem. Tedy i těch, co měli problémy kvůli přepisování Ludvíka Vaculíka, Václava Havla či Charty 77," vysvětluje Uhl.
Na případ bratří Mašínů má nicméně jasný názor: „Mašínové mají na svém kontě jen na českém území tři vraždy. Za peníze, které uloupili pokladníkovi Josefu Rošickému, nakoupili tři motorky, nábytek, gauče, vodní pumpu a část jich utratili po barech. A to je odboj? Oceňování Mašínů mi dost vadí. Podle mě jejich motivace nebyla politická. Jejich činům připisuji i nízké pohnutky, tedy snahu obohatit se. Vždyť kvůli tomu, aby mohli na Západě vykázat odbojovou činnost, zapalovali stohy slámy. Netajili se, že chtějí rozdmýchat třetí světovou válku."
- TÉMA: Mašínové
Léta píše proti konfederaci politických vězňů. Když ještě na veřejnosti konfederace vystupovala, jako spolek obětí, uznával to, ale kritizoval, že odmítají do svých řad přijmout bývalým režimem stíhané komunisty. Kolem roku 2000 se však konfederace začala představovat jako sdružení bojovníků a odbojářů, což není pravda. Jeho kritika na to konto zesílila. Nicméně připouští, že kvůli konfederaci politických vězňů získal s manželkou Annou Šabatovou každoročně nějaké finanční výhody a byl jim zvýšen výměr důchodů. Petr Uhl byl za působení v Hnutí revoluční mládeže v roce 1969 vězněn čtyři roky a roku 1979 byl za Chartu 77, ale i za působení ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, odsouzen na pět let žaláře.
- Česká politika a společnost JINÝMA OČIMA
Čtěte také:
-
Milouš Jakeš: Když politika vlády bude pokračovat, přijdou rychlé změny
-
Vedení KSČM tajně: Musíme mezi lidi. Jinak nám utečou k "fašistům"
-
Štětina: Komunisté nazývají Mašíny vrahy, nectí presumpci neviny
-
Volte komunisty, my vás nezradíme. KSČM udeřila na konkurenci
-
Budeme ve vládě. Za dva nebo dvacet let, říká dlouholetá komunistka
-
Budu volit komunisty, rozléhá se Českem. Konkurence v pozoru
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský