Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf informoval média, že zprávu převzal kolem 16:00 ředitel odboru městského investora Jiří Toman a zatím se prý "zpracovává pro zítřejší (páteční) jednání". A dokud rada dokument neprojedná, nebude podle Wolfa zveřejněn.
Bagrista přežil bez zranění
Tunel Blanka se propadl o svátcích v noci na úterý. Propad zanechal obrovský kráter v úseku Brusnice v zahradě budovy ministerstva kultury. Pod zeminou zůstal uvězněn dělník v bagru. Záchranáři jej vysvobodili po několika hodinách. Jako zázrakem přežil bez jediného škrábnutí.
Podle prvních informací měl mít kráter rozměry až 50 metrů, současné informace jsou mírně skromější a uvádějí rozměry "pouze" 20 krát 35 metrů. Kvůli propadu podali pražský primátor Pavel Bém i hlavní město trestní oznámení na neznámého pachatele.
Důvody havárie jsou zatím nejasné a vyšetřuje je zvláštní komise báňského úřadu. Podle Jiřího Bartáka ze stavební fakulty ČVUT mohlo být na vině nedaleké tereziánské opevnění Pražského hradu. Metrostav podle něho mohl propad předvídat jen těžko.
Památkáři varovali už mnohokrát
Již v minulosti však před stavbou tunelu varovali památkáří, kteří úpozorňovali na možné narušení historické oblasti. A výslovně uváděli jako riziko právě blízkost Pražského hradu. Dostávalo se jim však stereotypního ujišťování, že nebezpečí v tomto směru prý absolutně nehrozí.
Po havárii další ražbu tunelu v nebezpečném úseku Brusnice zakázal Český báňský úřad. Zákaz platí až do té doby, dokud nebude vypracován nový geologický průzkum a přepracována dokumentace.
Stavebníci zatím mohou pracovat v ostatních částech gigantického tunelového komplexu, které už jsou proraženy. V nich je potřeba například vybudovat obezdívku, instalovat technologie a vzduchotechniku.
Třikrát a dost?
Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.
K propadu došlo při stavbě tunelu již třikrát. V obou předchozích případech se však vyšetřování nakonec shodlo na konstatování, že viník zůstává neznámý.
Čtěte také:
-
Ustojí pražská ODS propadlou Blanku? Musí se snažit, říká politolog
-
Blanka je ve složitém geologickém prostředí, tvrdí odborníci
Koláž: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro