Prokurátorka vyzývala Kalouska, ať se Česko připojí k trestnímu řízení

16.11.2011 8:49 | Zprávy

Nový šéf vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl potvrdil, že na ministerstvo financí opakovaně docházely ze Švýcarska informace o vyšetřování v kauze Mostecké uhelné, a to včetně podrobného návodu, jak se má Kalouskův úřad do řízení zapojit. Nabízeli Česku možnost seznámit se se všemi podklady s tím, že konkrétní škodu lze vyčíslit později.

Prokurátorka vyzývala Kalouska, ať se Česko připojí k trestnímu řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Minimálně pět dopisů doputovalo jen za poslední rok ze Švýcarska na tuzemské úřady, především na ministerstvo financí, v nichž tamní justice upozorňuje na výsledky vyšetřování podvodů v kauze prodeje Mostecké uhelné společnosti s tím, že Česká republika byla při privatizaci dolů velmi pravděpodobně poškozena. A že může mít nárok na část ze zabavených 12 miliard ve švýcarských bankách, uvádí MF Dnes, která obsah dopisů zná.

Přesto ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem nereagovalo a nyní tvrdí, že dostatek informací nemělo. Nové důkazy však jeho obhajobu výrazně zpochybňují. „Švýcaři třeba dopisem ze 14. července 2011 adresovaným ministru financí nabízeli Česku možnost seznámit se se všemi podklady s tím, že konkrétní škodu lze vyčíslit až později. To považuji za naprosto rozhodující záležitost," uvedl pro MF Dnes vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl.

Čtěte vše k tématu Mostecká uhelná

Česko by připojením k řízení získalo přístup k celému spisu

Také švýcarská federální prokurátorka Grazielly de Falco Haldemann dopisem z července 2011 vyzývá Kalouska, aby se Česko k trestnímu řízení ve Švýcarsku připojilo. „Pokud by se Česká republika rozhodla připojit jako civilní účastník, měla by přístup k celému trestnímu spisu, což by jí umožnilo připravit přesné odůvodnění a vyčíslení škody," radila federální prokurátorka.

Podle Mečla měli být při zkoumání celé kauzy Mostecké uhelné kromě ministra financí aktivnější i žalobci. Pomalý postup při vyřizování právní pomoci Švýcarům právě v kauze dolů přispěl k odvolání zodpovědného státního zástupce Ladislava Letka. Degradován byl i Mečlův předchůdce Vlastimil Rampula, který dostal práci v méně prestižním odboru mimo hlavní sídlo úřadu.

K věci:

Ranní Kalousek v ČT: Proč je těžké zablokovat 12 miliard 

Vláda zváží, jak získat ze Švýcarska peníze z privatizace MUS 

Dvanáct miliard v kanálu. Pane Kalousku a další, kdo za to může? 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…