Psycholog se pozorně podíval na prezidenta Zemana...

08.04.2013 17:41 | Zprávy

První měsíc v prezidentském úřadu, který uplynul v pondělí, působil Miloš Zeman zcela jinak, než jak jsme si ho pamatovali z léta 2002 jako končícího premiéra. Podle psychologa Petra Berouška mu pobyt mimo politiku prospěl. Dokázal si vyhodnotit chyby, kterých se předtím dopustil, a nyní se jich snaží vyvarovat. Otázkou je, jak ho promění Hrad, který s výjimkou TGM neprospíval nikomu z jeho předchůdců.

Psycholog se pozorně podíval na prezidenta Zemana...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Propastný rozdíl mezi Milošem Zemanem, končícím premiérem z roku 2002, a novou hlavou státu z letošního roku vidí psycholog a vysokoškolský pedagog Petr Beroušek. „Je na něm patrná velká změna a dá se říci, že mu ten dlouhý pobyt mimo politiku prospěl. Pravděpodobně si udělal nějaký vnitřní audit toho, jak na politické scéně fungoval a jakých chyb se dopustil. A myslím si, že na ty chyby zatím celkem reaguje,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz psycholog Petr Beroušek.

„Chová se poněkud jinak, než se choval ve své poslední výrazně angažované etapě. Tam vidím poměrně velký posun, ale i snahu v té nové podobě vytrvat. Otázkou je, jestli vydrží síly a jestli se také nebude postupně víc stahovat. Ten Hrad je trošku jako by zakletý. Myslím, že to tam s výjimkou T. G. Masaryka žádnému z prezidentů moc neprospívalo. Tohle riziko hrozí i Zemanovi,“ upozorňuje Petr Beroušek.

Prezident se angažuje víc než jeho předchůdce

Měsíc od inaugurace je vidět, že se Miloš Zeman snaží i v tak krátkém čase uskutečnit něco z toho, co sliboval ve volební kampani. „Udělal i některá gesta, která zatím spíš mluví v jeho prospěch. Třeba takové to otevření se Hradu veřejnosti, na druhé straně jsme už také zaregistrovali také první drobné excesy, které malinko protiřečí tomu, co ve volební kampani sliboval,“ míní psycholog.

Dosavadní působení Miloše Zemana v úřadu hlavy státu hodnotí jako standardní. „Ale ve vztahu zejména k politické struktuře se začíná angažovat výrazněji, než to dělal jeho předchůdce Václav Klaus. A kontaktuje se s významnými hráči české politické scény. Když tu byl předseda Evropské komise Barroso, tak dával Miloš Zeman najevo, že chce být prezidentem lidí, kteří si zvolili Evropskou unii jako svou velkou rodinu,“ všímá si Petr Beroušek.

Na Vysočině nabral síly a za měsíc toho zvládl dost

Hned ale dodává, že na nějaké výraznější výsledky nebo i hodnocení prezidentova počínání uplynula přece jen příliš krátká doba. „Na druhou stranu, když se podíváme, co všechno za ten měsíc udělal, alespoň podle toho, jak já to sleduji, tak se celkem moc nefláká. Je vidět, že když důchodcoval na Vysočině, tak nabral nějaké síly. Zatím to vypadá, že bude akční,“ říká pro ParlamentníListy.cz psycholog Petr Beroušek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

7:31 Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

Na konci července provedli ústečtí celníci z odboru pátrání Generálního ředitelství cel na území Pra…