Zastupitelstvo hl. m. Prahy dnes schválilo Protikorupční strategií hl. m. Prahy, kterou předložil náměstek primátora Milan Richter. Protikorupční strategie vychází z Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy.
„Základním postojem Rady hlavního města Prahy a její prioritou je nekompromisní boj proti korupci a omezení prostoru pro korupční jednání, které je vážnou překážkou v cestě ke kvalitní, efektivní a racionální veřejné správě. Protikorupční strategie proto maximálně tvrdě a vymahatelně postihuje veškeré oblasti, kde je možný prostor pro korupční jednání," uvedl Milan Richter.
Jak dodal, v současné době fungují v hl. m. Praze opatření, která vycházejí ze zákona nebo usnesení vlády. Některá z nich jsou již v současné době funkční. Hl. m. Praha navíc zavedlo další opatření nad rámec zákona, například Pravidla pro zadávání veřejných zakázek.
V dnes projednané strategii je zabudováno mnoho dalších věcí nad rámec zákona, a také doporučení skupiny GRECO, což je skupina států proti korupci, která monitoruje přijímání jednotlivých protikorupčních dokumentů Rady Evropy a vytváří tlak na nápravu nedostatků identifikovaných v rámci monitorovací činnosti. Protikorupční strategie Prahy také vychází z protikorupční strategie schválené vládou, kterou vypracoval ministr vnitra Martin Pecina.
Dále čtěte:
- Richter (ODS): Opencard nabízí spolupráci firmám
- Reedová (VV): Parta kolem Pavla Béma se nemění
- Kubíček (SSO): Nová opencard? Další prostor pro korupci
Protikorupční strategie například zavede systém veřejného připomínkového řízení a diskuse k připravovaným právním předpisům hl. m. Prahy prostřednictvím internetu, rozšiřuje Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy na obchodní společnosti, u nichž je hl. m. Praha akcionářem, do komisí pro veřejné zakázky zapojí zástupce občanů, ředitelům odborů MHMP budou sníženy limity na rozhodování o zadávání veřejných zakázek do 6 miliónů Kč (u služeb i u stavebních zakázek) a všechny veřejné zakázky nad 6 mil. Kč bude muset schvalovat městská rada, bude zajištěno vyloučení uchazečů s netransparentní majetkovou strukturou a s vlastnictvím tzv. akcií na majitele z výběrových řízení, zavádí tzv. čtyřstupňovou kontrolu, mění jednací řád městské rady, na internetu budou zveřejňována nejen usnesení rady jak ukládá zákon, ale také důvodové zprávy projednávaných tisků a přílohy, prostřednictvím internetu a zavede další internetové aplikace, uplatní novelizovaná a aktualizovaná Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy, zavádí pozici nezávislého protikorupčního ombudsmana atd. Dodržování protikorupční strategie bude kontrolovat externí audit.
„Jdeme v boji proti korupci daleko za rámec, který vyžaduje zákon. Navržená Protikorupční strategie je velmi tvrdá, zastupitelstvo Prahy ji přijalo a realizace navržených opatření proběhne velmi rychle. Protikorupční strategie vychází částečně z podkladů, které pro bývalou náměstkyni primátora Markétu Reedovou zpracoval Ernst & Young, ale je daleko tvrdší a konkrétnější. V návrhu paní Reedové bylo 26 opatření, z nichž některá byla měkčí než stávající. Dnes projednaná Protikorupční strategie zahrnuje více než sedmdesát výrazně tvrdších protikorupčních opatření, včetně konkrétních termínů, kdy budou zavedena. Jde o řád týdnů a měsíců. Proto ji nejdříve rada a dnes i zastupitelstvo mohly schválit.", řekl Richter.
Schválení protikorupční strategie ocenili i zástupci neziskových organizací. Již po jednání rady jeejich názor vyjádřil Tomáš Kramár, předseda sdružení Oživení: „Nová Protikorupční strategie hlavního města Prahy je kvalitní a dostatečně tvrdá, při jejím zpracování byly zohledněny téměř všechny naše připomínky, proto přijetí této strategie podporujeme a budeme v budoucnu spolupracovat na její realizaci."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Magistrát hl.m. Prahy