Státní rozpočty nejdřív na stůl EU, pak teprve do parlamentů

13.05.2010 8:00 | Zprávy

Evropská komise navrhla, aby státní rozpočty všech členských zemí EU ještě před jejich schvalováním v národních parlamentech na začátku každého roku posuzovala Evropská unie. Pavel Sobíšek z UniCredit Bank považuje v analýze iHNed.cz návrh za logický krok.

Státní rozpočty nejdřív na stůl EU, pak teprve do parlamentů

Pokud by s návrhem souhlasily členské státy EU, unie by měla začít posuzovat rozpočty od začátku příštího roku. Návrh by mohl narazit u některých členských zemí. Tuzemští analytici se v jeho hodnocení rozcházejí, shodný názor mají pouze v tom, že bude třeba přesně určit mantinely pro EU vůči národním rozpočtům.

Členské státy by tak měly profitovat z brzké koordinace na evropské úrovni v době, kdy připravují národní rozpočty a národní reformní programy. Tím by se ulehčila příprava konvergenčních programů a programů stability, které každý rok předkládají členské státy EU.

Efektivnější by byla možnost zastavit čerpání ze strukturálních fondů

Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Poštovní spořitelny, existují efektivnější a hlavně jednodušší metody, jak posílit fiskální disciplínu. „Především přitvrdit v sankčním mechanismu pro ty země, které kritéria porušují, např. zastavit možnost čerpání ze strukturálních fondů," řekl Bureš pro iHNned.cz.

Naopak Pavel Sobíšek z UniCreditBank považuje návrh za logický krok v situaci, kdy nedostatek fiskální disciplíny některých členských zemí EU přivedl eurozónu na pokraj kolapsu. „Pro Česko a další nové členské země EU by procedurální změna neměla být zásadní, neboť do Bruselu tak jako tak posílají tříletý fiskální výhled v rámci Konvergenčního programu," doplnil Sobíšek.

Legislativní návrh u některých evropských politiků narazí

Až dosud připouštěla Evropská komise, že by EU mohla státní rozpočty posuzovat ještě před jejich hlasováním v národních parlamentech jen v případě eurozóny. Nový návrh však počítá se všemi státy unie. Poté, co Brusel vypracuje legislativní návrh, s ním musí souhlasit i všechny členské státy EU. A někteří evropští politici již dali najevo, že by s podobným postupem nesouhlasili.

Brusel také navrhl zpřísnění Paktu stability, podle nichž by roční deficit rozpočtu neměl překročit tři procenta HDP a celkový dluh 60 procent HDP. V souvislosti s tím, že unijní rozpočtová pravidla porušuje většina členských států, připustil předseda Evropské komise José Barroso, že Pakt stability a růstu by měl zahrnovat nové sankce, aniž by je však upřesnil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Horská střediska udržela ceny skipasů na loňské úrovni a jsou připravena čelit výzvám počasí

16:13 CzechTourism: Horská střediska udržela ceny skipasů na loňské úrovni a jsou připravena čelit výzvám počasí

Návštěvníci českých hor se mohou i letos těšit na řadu novinek, přičemž ceny skipasů se podařilo udr…