Při své podzimní návštěvě USA měl prezident budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi říct, že se buď stane členem NATO, nebo se zajistí jadernými zbraněmi.
„Buď bude mít Ukrajina jaderné zbraně, a to bude naše ochrana, nebo bychom měli mít nějakou alianci. Kromě NATO dnes neznáme žádné efektivní aliance,“ řekl Zelenskyj.
O dva měsíce později, kdy už je s definitivní platností jasné, že Trump skutečně bude prezidentem, z ukrajinské strany zaznělo, že jadernou bombu může mít během pár měsíců. Jenže se zdá, že někdy možná levá ukrajinská ruka neví, co dělá pravá, protože ukrajinské ministerstvo zahraničí už popřelo zprávy médií naznačující, že Kyjev plánoval vyvinout zbraně hromadného ničení.
„Ukrajina se zavázala k NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní); nevlastníme, nevyvíjíme ani nemáme v úmyslu získat jaderné zbraně,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj na sociální síti X. „Ukrajina úzce spolupracuje s MAAE (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii) a je plně transparentní, pokud jde o její monitorování, které vylučuje použití jaderných materiálů pro vojenské účely.“
Ukraine is committed to the NPT; we do not possess, develop, or intend to acquire nuclear weapons. Ukraine works closely with the IAEA and is fully transparent to its monitoring, which rules out the use of nuclear materials for military purposes. https://t.co/k5GhqyLtir
— Heorhii Tykhyi (@SpoxUkraineMFA) November 13, 2024
Informaci, že by Ukrajina mohla vyvinout vlastní jaderné zbraně, přinesl prestižní list The Times. Zpráva naznačuje, že Ukrajina by mohla rychle postavit základní zařízení využívající plutonium a technologii podobnou té z atomové bomby, kterou USA svrhly na Nagasaki v roce 1945.
„Vytvořit jednoduchou atomovou bombu, jako to udělaly Spojené státy během projektu Manhattan, by o 80 let později nebylo obtížným úkolem,“ píše se v dokumentu.
Švédský publicista Anders Östlund vidí cestu vývoje jaderné bomby jako jedinou možnou pro Ukrajinu. „Už jsem to říkal dřív. Jediným logickým závěrem pro Ukrajinu je přestavba vlastních jaderných zbraní a doufám, že se tak stane velmi brzy,“ napsal na sociální síti X.
I have said it before. The only logical conclusion for Ukraine is to redevelop its own nuclear weapons, and I hope it happens very soon. pic.twitter.com/sLAsgex2Oa
— Anders Östlund - ? ? (@andersostlund) November 13, 2024
Naproti tomu publicistka Patricia Marinsová, absolventka Univerzity Tecnológica do Paraná v Brazílii, konkrétně oboru Bioprocesní inženýrství a biotechnologie na UTFPR, varovala Ukrajince, že šermování jadernými zbraněmi není pro jejich zemi v žádném případě výhodné. Toto šermování jadernými zbraněmi podle jejího názoru zhoršuje ukrajinskou pozici u jednacího stolu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.