Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

14.11.2024 10:43 | Zprávy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k jaderným zbraním, kterých se vzdala výměnou za ruský slib, že nechá ukrajinské hranice na pokoji. To, jakou měl takový slib z devadesátých let minulého století váhu, je dnes jasné. Pořídí si tedy Ukrajina jadernou bombu? Ukrajinské ministerstvo zahraničí promluvilo. A už se ozývají reakce.

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici
Foto: Youtube
Popisek: Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump

Při své podzimní návštěvě USA měl prezident budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi říct, že se buď stane členem NATO, nebo se zajistí jadernými zbraněmi.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

88%
hlasovalo: 17015 lidí
„Buď bude mít Ukrajina jaderné zbraně, a to bude naše ochrana, nebo bychom měli mít nějakou alianci. Kromě NATO dnes neznáme žádné efektivní aliance,“ řekl Zelenskyj.

O dva měsíce později, kdy už je s definitivní platností jasné, že Trump skutečně bude prezidentem, z ukrajinské strany zaznělo, že jadernou bombu může mít během pár měsíců. Jenže se zdá, že někdy možná levá ukrajinská ruka neví, co dělá pravá, protože ukrajinské ministerstvo zahraničí už popřelo zprávy médií naznačující, že Kyjev plánoval vyvinout zbraně hromadného ničení.

„Ukrajina se zavázala k NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní); nevlastníme, nevyvíjíme ani nemáme v úmyslu získat jaderné zbraně,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj na sociální síti X. „Ukrajina úzce spolupracuje s MAAE (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii) a je plně transparentní, pokud jde o její monitorování, které vylučuje použití jaderných materiálů pro vojenské účely.“

 

 

Informaci, že by Ukrajina mohla vyvinout vlastní jaderné zbraně, přinesl prestižní list The Times. Zpráva naznačuje, že Ukrajina by mohla rychle postavit základní zařízení využívající plutonium a technologii podobnou té z atomové bomby, kterou USA svrhly na Nagasaki v roce 1945.

„Vytvořit jednoduchou atomovou bombu, jako to udělaly Spojené státy během projektu Manhattan, by o 80 let později nebylo obtížným úkolem,“ píše se v dokumentu.

Švédský publicista Anders Östlund vidí cestu vývoje jaderné bomby jako jedinou možnou pro Ukrajinu. „Už jsem to říkal dřív. Jediným logickým závěrem pro Ukrajinu je přestavba vlastních jaderných zbraní a doufám, že se tak stane velmi brzy,“ napsal na sociální síti X.

 

 

Naproti tomu publicistka Patricia Marinsová, absolventka Univerzity Tecnológica do Paraná v Brazílii, konkrétně oboru Bioprocesní inženýrství a biotechnologie na UTFPR,  varovala Ukrajince, že šermování jadernými zbraněmi není pro jejich zemi v žádném případě výhodné. Toto šermování jadernými zbraněmi podle jejího názoru zhoršuje ukrajinskou pozici u jednacího stolu.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

1%
98%
hlasovalo: 21932 lidí
„Místo rozumné dohody Zelenskyj vyvolává vážné diskuse o demilitarizaci, neustálých jaderných kontrolách a dalších přísných opatřeních. Zelenskyj žije ve zvláštní realitě,“ poznamenala na sociální síti X.

Jedním dechem dodala, že Rusové mají stále dost starších kusů techniky, které můžou modernizovat a dál a dál tlačit na Ukrajinu. Krást další a další kusy ukrajinského území. Vojenský průmysl Ruska podle jejího názoru stále neběží na plné obrátky, ale jen na půl plynu. Nemluvě o tom, že ruské letectvo může pracovat prakticky nerušeně. Tak to vidí Patricia Marinsová.

„Ukrajinské úsilí je obdivuhodné; po celou dobu konfliktu bojovali v nevýhodě, v podstatě vedli válku odolnosti. Musíme obdivovat statečnost ukrajinského lidu, ale nikdy neměli skutečnou šanci na vítězství. Tento druh komentáře ze strany Zelenského vyjednávací pozici jen zhoršuje,“ pokračovala.

Ukrajinci by podle jejího názoru měli dělat všechno pro to, aby udrželi města jako Charkov a Dnipro. A měli by si uvědomit, že Trumpa opravdu potřebují. „Zelenskyj potřebuje Trumpa víc, než kterýkoli jiný člověk na této zemi a v tuto chvíli není v pozici, aby mohl vyhrožovat,“ uzavřela svůj komentář brazilská publicistka.

 

 

V českých luzích a hájích se k možnosti, že Ukrajina vyvine jadernou bombu podobnou té, jakou Američané svrhli na Hirošimu, vyjádřila bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „The Times straší,“ poznamenala lékařka a bývalá politička.

 

 

Komentář přidala i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Ukrajina ratifikovala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, jsem si jistá, že své závazky dodrží. Každá země s rozvinutým mírovým jaderným programem je ovšem schopná bombu vyrobit. I Česko. Závazky je však třeba ctít. Radiační situace na Ukrajině zůstává normální,“ konstatovala.

 


 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 83 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nesnáším polopravdy a nesnáším prvoplánové dehonestace., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 14.11.2024 11:23:49
A tyhle články jsou toho plné... Ono Budapešťské memorandum, kterým tenhle článek začíná, vycházelo hlavně (slovy: hlavně) z trvalé neutrality Ukrajiny. Proto byla zakotvena i v tamní ústavě. Ukrajinci sami si neutralitu z ústavy vyhodili, čímž zpochybnili i ono memorandum. Proč je to zamlčeno? Sami Ukrajinci na mírové konferenci v Berlíně na podzim 2021 prohlásili, že uvažují o vypovězení Budapešťského memoranda a o žádost vůči NATO o umístění jaderných zbraní na území Ukrajiny. Co z toho vyplývá? Že ještě na podzim 2021 považovali Ukrajinci memorandum za platné a uvažovali o jeho vypovězení. Ty hloupé pindy, kdy Rusové území kradou, zatímco Ukrajinci ho osvobozují, by mělo být uvedeno dnes již zakázaným dokumentem "Děti Donbasu" či dalšími dokumenty z doby než Ukrajina vyhnala pozorovatele OBSE a TI. Nechutný článek a nechutná doba.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…