Těhotenství je nemoc. To včera málem odmávali poslanci

31.08.2011 17:31 | Zprávy

Reforma zdravotnictví je také zkouškou odolnosti poslanců. Do zákonů, kterých se týká, se promítlo mnoho pozměňovacích návrhů, na jejichž prostudování nebylo dle opozice dostatek času. Naopak předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS pokládá legislativní proces za standardně zvládnutý a za přístupem opozičních poslanců, kteří se údajně na protest nezúčastňovali jednání výboru, vidí nechuť k reformě nebo lenost.

Těhotenství je nemoc. To včera málem odmávali poslanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ordinace vybavená přístroji. Ilustrační foto

Reformní zákony, které doputovaly do sněmovny z ministerstva zdravotnictví, doznaly po smršti pozměňovacích návrhů výrazných změn. Jsou mezi nimi například zákon o záchranné službě, o zdravotních službách, o veřejném zdravotním pojištění nebo o specifických zdravotních službách. Opozici kritizuje, že se změny projednávaly ve velkém chvatu a že se to projeví na spoustě chyb, které nikdo v kvapíkovém tempu nestačil vychytat.

Jednu z těch do očí bijících se podařilo dva dny před hlasováním zachytit a odstranit. Do textu zákona se totiž vloudila formulace, podle níž je nepříznivým zdravotním stavem i těhotenství. Ta už se tedy ve znění zákona neobjeví, další ale mohou vyplout na povrch až po schválení.

„Opakovaně se stalo, že nám chodily pozměňovací návrhy elektronicky v předvečer dalšího jednání. Neměli jsme možnost pořádně si návrhy prostudovat, je to poměrně nesolidní a problematický přístup," zlobí se v reakci pro ParlamentníListy.cz člen sněmovního výboru pro zdravotnictví a primář II. interního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba, že má mít snad stejná práva jako třeba poslanci TOP 09.

Včerejší dění ve sněmovně ZDE

Opozice dala od reformy zdravotnictví ruce pryč

Opoziční poslanci se pak na protest proti tomu, jak projednávání reformních zdravotnických zákonů probíhalo, přestali zúčastňovat jednání výboru. „Tato reforma byla předložena nestandardním způsobem. Spěchalo se, protože vláda promrhala spoustu času vlastními hádkami. Dalším důkazem je, že se zákony projednávaly na mimořádné a nikoli řádné schůzi. Mám skoro jistotu, že způsob projednávání vyvolal nepřehlednost," tvrdí poslanec ČSSD Koskuba.

„Takovýto způsob předkládání je naprosto, ale naprosto nepřijatelný, jak by řekl pan prezident. Přitom milionům pacientů a zdravotníkům to ovlivní život na dlouhá léta. My jsme od toho dali ruce pryč. Slovo chaos asi nejlépe vystihuje to, co se děje kolem zdravotnické reformy," kritizuje Koskuba postup koalice.

Protest jen maskoval nechuť k reformě nebo vlastní lenost

Zásadně mu však odporuje předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS. „Počet pozměňovacích návrhů vidím jako naprosto odpovídající. Jasně jsme tu situaci zvládli a žádné horké chvíle jsme nezažívali. To se snad stává, že v průběhu legislativního procesu dochází k připomínkovému řízení," poznamenává pro ParlamentníListy.cz se špetkou ironie Šťastný.

Podle něj byly zákony, které jsou součástí reformy zdravotnictví, pozorně sledovány, a proto k nim odborná veřejnost posílala desítky a desítky připomínek. „Jde o plané výmluvy, kterými se snaží opozice zakrýt nechuť k reformě, nebo vlastní lenost. Že se opozice údajně na protest nezúčastnila jednání výboru, je nepochopitelné, protože se projednávaly kodexové zákony. Ty jsou apolitické a budou tu platit bez ohledu na to, jestli tu bude vládnout ODS, nebo ČSSD," upozorňuje Šťastný.

Nemocnice mohou svým vnitřním řádem omezit návštěvy

Změn přinese reforma hodně a bude záležet i na tom, jak s nimi budou zúčastněné strany nakládat. Třeba v zákonu o zdravotních službách se objevila formulace, že pacientova práva může upravit vnitřní řád nemocnice. To může způsobit komplikace těm, kteří navštěvovali své blízké den co den, pokud vedení nemocnice stanoví návštěvní hodiny třeba jen na jeden den.

Do zákonů se ještě mohou promítnout i požadavky lékařů z odborných společností, kteří se pokoušejí přesvědčit ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby z volby lékaře udělal nadstandard. Tedy aby se špičkovému lékaři platilo víc. A část lékařů také navrhuje, aby se připlácelo za ošetření v nemocnici, kam pacient takzvaně nepatří.

Šéf výboru pro zdravotnictví souhlasí s volbou lékaře jako nadstandardem

„Byl jsem proti předbíhání v pořadnících, to tak v zákoně je," říká k tomu pro ParlamentníListy.cz šéf zdravotnického výboru Šťastný, který by se volbě lékaře jako nadstandardu nebránil. „Když pacient zvolí profesora místo docenta tam, kde to nebylo naplánováno, tak to pokládám za nadstandard. Volba lékaře jako nadstandard je obvyklá všude ve světě, souhlasil bych s tím," konstatuje zdravotnický expert ODS.

K věci:

Koalice brání smršť ve sněmovně. Legislativní zmetci, křičí opozice 

Předloha zdravotnické reformy je před závěrečným schvalováním 

Dryml (ČSSD): Takový nepořádek ve zdravotnictví nebyl ani za Julínka 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

7:23 Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

Počet středoškoláků v Česku mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 stoupl o 8 %, přičemž nejvýraznější…