Místopředseda ODS a nový volební lídr této strany Petr Nečas si váží Topolánkova rozhodnutí a domnívá se, že jím straně prospěl. "Mirek topolánek se zachoval velmi zodpovědně, nejlépe jak mohl pro ODS a její volební výsledky. Cením si jeho rozhodnutí," uvedl v nedělní Partii TV Prima.
Zásadním důvodem pro Topolánkův odchod z čela volebního týmu strany byla podle Nečase skutečnost, že již ztratil podporu klíčových orgánů ODS. "Politik, který nemá podporu, na to musí reagovat," řekl Nečas s tím, že přešlapy a chyby Mirka Topolánka se nashromáždily do takové míry, že z nich musel vyvodit příslušné důsledky.
ODS musí odhlédnout od stranických sporů
Strana se teď podle něj musí odvrátit od vnitrostranických půtek a věnovat se zejména komunikaci s občany a prosazování svého předvolebního programu, aby v květnových parlamentních volbách uspěla.
Že by problémy uvnitř této strany nahrávaly menším politickým stranám si nemyslí - stejně jako diváci TV Prima, kteří se v anketě nedělní Partie z osmdesáti pěti procent shodli na tom, že vnitrostranické rozpory ODS malým stranám nepomohou.
Topolánkův krok pochválila i místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. "Myslím si, že to byl správný krok, zatažení záchranné brzdy vlaku, ve kterém ODS jede," uvedla v diskuzním pořadu s tím, že předseda ODS škodí straně v mnoha ohledech. Brání podle ní například vzniku velké koalice. "Velkou koalici si dokážu představit, opoziční smlouvu ne," řekla Šojdrová.
S možností existence velké koalice ale absolutně nesouhlasí Nečas. "Velká koalice s Paroubkem vedenou sociální demokracií je pro mě velkým strašákem," uvedl přímo.
Více čtěte:
Nečas vrací úder Paroubkovi
Hlavní priorita ODS i lidovců? Boj s "povaleči"
On i Šojdrová se shodli na tom, že hlavní prioritou budoucí vlády bude vyvést zemi z ekonomické krize a snížit nezaměstnanost. Těm, kteří nechtějí pracovat a pouze zneužívají sociální systém, chtějí oba škrtnout téměř všechny sociální dávky.
Ti, kteří práci nemají, ale aktivně se ji snaží hledat, by podle obou politiků měli naopak získat podporu díky většímu počtu částečných úvazků a podpory v rekvalifikaci.
"Zhruba třicet procent nezaměstnaných jsou ti, kteří až tak moc pracovat nechtějí," uvedl Nečas s tím, že na dávkách státní podpory tito lidé okrádají stát o miliardy. To by se podle něho i Šojdrové mělo zásadně změnit.
Více čtěte:
ODS plánuje vytvoření až 170 tisíc pracovních míst
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas