Prezident se distancoval od principu kolektivní viny, ale konstatoval, že "člověk by neměl zapomínat, že devadesát procent sudetských Němců hlasovalo pro pomahače Hitlera". "Oceňuji, že zbývajících deset procent - socialisté, komunisté a další - bylo proti Hitlerovi. Benešovy dekrety neobsahují princip kolektivní viny, protože odhadovaných deset procent bylo vyjmuto z odsunu," cituje Zemana server iDnes.cz.
Ačkoli Zeman v rozhovoru pro agenturu APA odsoudil vyhánění Němců, dále uvedl: "Když občan nějaké země kolaboruje se zemí, jež jeho stát okupuje, tak je vyhánění mírnější trest než například trest smrti." K tomu navíc dodal, že ve vězení měl skončit ten, kdo kolaboroval se sovětskými okupanty po 1968 v Československu.
Tak vyženeme komunisty...
Umělec Jan Kraus v tom vidí paralelu s komunistickým režimem. "Tak bychom mohli podle této úvahy přátelsky vyhnat všechny komunisty ze země - spolupracovali a pomáhali nepřátelské mocnosti - místo abychom je popravovali," reagoval na svých stránkách Krausmagazín.
"Ti, co byli v KSČ jen krátce, jako např. Miloš Zeman Zemanovič, by dostali pouze zdvořilostní, kamarádský výprask," dodává s ironií sobě vlastní moderátor.
Proti Zemanovým názorům se podle APA postavil nejvyšší představitel sudetských Němců v Rakousku Gerhard Zeihsel, podle něhož jsou pokusy "rozdělovat sudetské Němce na 'dobré' a na 'zlé' zcela mimo".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr