Vystrašení Češi šetří a škudlí. Za odměnu si mohou přečíst toto

06.09.2012 4:41 | Zprávy

Češi příliš šetří, a tím prý přispívají k ekonomické recesi. Způsobilo jejich chování zvyšování daní a s tím související zdražování, nebo neustálé strašení ministra financí Miroslava Kalouska deficitem státního rozpočtu? Oslovení ekonomové každopádně národ chválí za to, že se nenechává strhnout k rozhazování třeba i na dluh. A stát vyzývají: K utrácení lidi neponoukejme.

Vystrašení Češi šetří a škudlí. Za odměnu si mohou přečíst toto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Mohou za to všechny faktory, které se sešly – recese, inflace, vystresovaní lidé a do toho zvyšování cen kvůli růstu DPH, které podlomilo soukromou spotřebu,“ prohlásila ke snížení spotřeby ekonomka Markéta Šichtařová.

Ekonom a člen NERV Petr Zahradník si myslí, že šetření občanů neovlivnil jen růst DPH, které vedlo ke zvýšení cen. „Míra útlumu je daleko větší, roli hraje spíš psychologický faktor,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Větší utrácení není správná cesta

Soukromá spotřeba tvoří významnou část hrubého domácího produktu (HDP) – až šedesát procent. Neměli by tedy lidé víc utrácet, aby podpořili růst české ekonomiky? „Někteří lidé na utrácení nemají, a mzda většiny lidí poroste ještě několik měsíců méně než ceny,“ upozorňuje ParlamentníListy.cz Šichtařová. Ekonomka není příznivcem toho, aby politici nebo ekonomové nabádali veřejnost, aby více utrácela. „To není cesta, protože by si na to půjčovali. Stejně by to ekonomice pomohlo jen krátkodobě, ale dlouhodobě to vede k většímu zadlužování, které prohlubuje příčiny krize,“ varuje.

Lidi se vlastně chovají zodpovědně

I Zahradník je přesvědčen, že není dobré stimulovat lidi k většímu utrácení, jedině ze sociálních důvodů, tedy u lidí, kteří mají utlumenou spotřebu kvůli nedostatku finančních prostředků. Ale určitě ne u průměrně vydělávajícího člověka. „Je to logické chování obyvatel, byť to má vysoký vliv na hrubý domácí produkt a tlumí jeho růst. Zracionálnilo to spotřebu, což je vlastně příznivý stav, svědčící o zodpovědnosti lidí,“ chválí chování občanů. Stimulování spotřeby by podle něj mohlo prohloubit špatný stav veřejných financí, protože by se lidé uchylovali k nepříliš výhodným spotřebitelským úvěrům a dostávali by se do dluhů.

Ale ekonom by uvítal i některá prorůstová opatření, například stimuly do vybraných investic ve veřejném sektoru, například obnovu dopravní infrastruktury, nebo do energetiky, kde lze vypočítat jistou návratnost. „Měla by být přijata i legislativní opatření směřující k omezení korupce a větší transparentnosti veřejných zakázek,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…