Zeman upozornil na tehdejší účinnou nacistickou propagandu a také na to, že ve 30. letech minulého století odjíždělo mnoho intelektuálů do Ruska a až na výjimky se vraceli oslněni tamější Potěmkinovou vesnicí. "Uvědomme si, prosím, že není možné nechat se ohlupovat jakoukoliv manipulací," podotkl prezident. "Vzdáme-li se práva na informace, na srovnání těchto informací z různých zdrojů a necháme-li sebou manipulovat, pak se opravdu budeme chovat jako ovce," dodal Zeman.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička se ve svém proslovu kriticky vyjádřil zejména o těch, kteří označují poválečný odsun Němců z pohraničí za nespravedlivý a podle něj tak hrubě zkreslují dějinné události. "Odmítáme pokusy historii manipulovat, přepisovat a zamlčovat," řekl. "Zlo staré více než 60 let si musíme připomínat, aby se už nemohlo opakovat. Jsme tím rovněž povinováni všem mrtvým i přeživším z Terezína," řekl Vodička.
Vodička už v dubnu kritizoval premiéra Petra Nečase (ODS), který se při únorové návštěvě Bavorska omluvil za odsun Němců na konci války.
Terezínská tryzna je pravidelné setkání k uctění památky lidí, kteří trpěli v represivních zařízeních v době nacistické okupace - v terezínském ghettu, policejní věznici pražského gestapa v Malé pevnosti a v koncentračním táboře v Litoměřicích. Koná se každoročně už od konce druhé světové války.
Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo 32.000 mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk