„Blbovi funkce nepomůže.“ Očkování dětí: Expert už nemlčí. Rada rodičům

07.06.2021 9:50 | Ze sítí

V létě by se podle iRozhlasu mělo s vakcínami dostat i na děti. Podle imunologa Jiřího Šinkory je však očkování dětí zhola zbytečné, protože kolektivní imunita v populaci je už dávno, a neví se, jaké bude mít dlouhodobé následky. „Proti rýmě se ještě nikdy neočkovalo. O tom nikdo nemluví, že? A nedej Bože, aby nějaké imunní dítě mělo v důsledku očkování komplikace. Pokud takových dětí bude víc než deset, bude to už neomluvitelný experiment,“ říká. A pozitivní nálezy koronaviru podle něho budou pokračovat, protože koronavir se proměnil v obyčejnou rýmu, jako jeho předchůdci. Rodiče podle něj mají počkat, až si i ti nahoře uvědomí, že žádná epidemie už není.

„Blbovi funkce nepomůže.“ Očkování dětí: Expert už nemlčí. Rada rodičům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto

S postupujícím časem se s očkováním dostává na stále mladší a mladší ročníky. Ovšem u dětí o jejich očkování rozhodují rodiče. A zatímco někteří z nich chtějí mít své potomky očkované co nejdříve, jiní naopak vakcínu odmítají. Podle iRozhlasu by na věkovou skupinu 12 až 15 let mohlo dojít už během léta, ale dle titulku se „experti bojí malého zájmu“. „Příčin, proč by se měly děti očkovat, je celá řada. Důvodem není jen to, že je chráníme před úmrtím, ale chráníme jejich blízké – mnohem rizikovější kontakty,“ říká pediatr a člen České vakcinologické společnosti Daniel Dražan.

Dle biochemika Jana Trnky není zájem dostatečný ani u těch nejstarších skupin. „Ani v těch nejvyšších věkových kategoriích nejsme tam, kde bychom chtěli být. U těch nižších věkových kategorií je otázka, jak velký zájem o očkování bude,“ říká a dodává, že bez očkování dětí prý žádná kolektivní imunita nebude.

Předsedkyně Společnosti praktických lékařů pro děti a dorost Ivana Hülleová taktéž není spokojena s tím, že u dospělých není zájem o očkování, podle ní by se odpovědnost za ochranu neměla přesouvat na děti. „Od těch čtyřicátníků, ale i mladších, bych neváhala, protože když už nechrání sebe, chrání děti. Nepřenáší to na ně z pracovních kolektivů,“ říká a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková má podobný názor: „Čekat na proočkování populace není rozumné. Jde o to, aby děti měly mít tu možnost být očkované.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…