Prezident Petr Pavel přednesl svůj projev na summitu Sustainable Development Goals (SDG) jakožto mluvčí 46 zemí i partnerů z mezinárodních organizací, občanských společností a soukromého sektoru – takzvaných Pathfinders, kteří se zavázali k podpoře cílů udržitelného rozvoje v oblasti míru, spravedlnosti, inkluze a rovnosti. Cíle, které si OSN vytyčila, se podle jeho názoru příliš plnit nedaří. „Bohužel, cesta k jejich naplnění je ve velkých nesnázích. Po pandemii covidu-19 momentálně čelíme katastrofálním následkům ruské agresivní války na Ukrajině,“ uvedl prezident.
Válka na Ukrajině podle Pavla globálně ovlivňuje plnění stanovených cílů a vede jak k potravinové, tak energetické krizi: „Tato válka způsobuje nejen obrovské lidské utrpení, ale také rozsáhlou potravinovou a energetickou krizi. Ruská agrese proti Ukrajině má přímý dopad na plnění cílů udržitelného rozvoje, a to nejen v nejvíce postižených oblastech, ale i v celosvětovém měřítku.“
I z toho důvodu připomněl důležitost míru a spravedlnosti, jež jsou spojeny i s rozvojem, životním prostředním a klimatem. „Musíme naléhavě poukázat na vazbu mezi mírem, bezpečností, rozvojem, klimatem, životním prostředím a lidskými právy a také klást větší důraz na mír, spravedlnost a silné instituce. Nikdo nesmí být ponechán stranou,“ zdůraznil Pavel.
Pavel také potvrdil závazek České republiky v hodnotě přesahující částku 90 milionů korun do Zeleného klimatického fondu. „Česko si je plně vědomé své globální zodpovědnosti. Zavazujeme se přispět částkou čtyř milionů dolarů do Zeleného klimatického fondu v období let 2024 až 2027,“ sdělil prezident. Závazek vláda České republiky přislíbila obnovit na summitu COP 27 v Egyptě v roce 2022, informovala ČTK.
Summitu se účastnil i ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský (Piráti). „Zahraniční politika Česka je po letech opět jednotná a její představitelé postupují v souladu,“ dal vědět skrze sociální síť X (dříve Twitter) a dodal, že Česká republika by měla být vnímána coby ambiciózní hráč.
S @JanLipavsky na summitu udržitelného rozvoje na půdě OSN. Zahraniční politika Česka je po letech opět jednotná a její představitelé postupují v souladu. Chceme, aby bylo Česko ve světě vnímáno jako ambiciozní hráč a náš hlas byl slyšet. pic.twitter.com/H6yz17uyg8
— Petr Pavel (@prezidentpavel) September 18, 2023
Celkem 17 cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDG) představují program rozvoje na 15 let – mezi lety 2015 a 2030. Na jejich formulaci se podílely všechny členské státy OSN a oficiálně ji schválil summit OSN 25. září 2015 v New Yorku v dokumentu Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 (Transforming our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development). Navazovala na agendu Rozvojových cílů tisíciletí (Millennium Development Goals, MGD).
Pavel by se měl v USA účastnit hned několika dalších jednání. Setkání je naplánované s prezidentem Jihokorejské republiky Jun Sok-jolem nebo gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim. V nadcházejících dnech promluví na Valném shromáždění i při debatě na zasedání Rady bezpečnosti OSN k válce na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová