Druhým rokem vyhlásila Asociace nezávislé žurnalistiky laureáty Krameriovy ceny, jež nese jméno spisovatele, nakladatele a zakladatele novodobé české žurnalistiky Václava Matěje Krameria, který svými vlasteneckými novinami přispěl k osvětě prostého lidu, národní emancipaci a uhájení českého jazyka. „Smyslem založení této ceny bylo přemostění mezi mainstreamovou a tzv. alternativní žurnalistikou. Propast mezi nimi se vytvořila jednostranně z mainstreamové strany, z druhé strany o ničem takovém nevím. Vymysleli jsme ji jako způsob, jak dát dohromady platformu obou ´táborů´. Nyní tu vedle lidí ze zavedených médií máme tisíce ´novinářů´, kteří popisují realitu, komentují ji, ale nejsou to novináři v tradičním slova smyslu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský, jeden z organizátorů Krameriovy ceny.
Ti, co nepatří mezi novináře v tradičním pojetí, většinou nejsou součástí žádné instituce a nejsou za svoji činnost placeni. „Je to činnost občanská, nikoli profesionální. I proto je branže plná bláznů, konspirátorů, kteří za vším vidí nějakého nepřítele. Tomu se nedá zabránit, to je digitální svět. Je svobodný a demokratický a vypadá tak, jak vypadá. Každý si může zřídit svůj web a tam si psát absolutně cokoli, čímž se také stává webovým žurnalistou. Mediální teoretici si lámou hlavu nad tím, jak tohle od sebe odlišit. Nakonec dojdou k závěru, že jediné možné odlišení je v míře serióznosti podávaných informací. To je sice vágní, ale asi by se podle toho mělo soudit. I když podle tohoto kritéria bychom museli ze seriózní společnosti vyloučit mnohá mainstreamová média, protože jejich informace namnoze nejsou solidní, seriózní a jsou zcela jasně motivovaná, propagandisticky nacílená a zcela zjevně někomu poddaná, možná i placená, nevím,“ přiznává mediální analytik.
Bez psaní pravdy weby jako Fórum24 pozornost nepřitáhnou
Dělicí čára mezi novináři vede podle individuálního výkonu každého z nich, nikoli podle toho, jestli pracuje ve velké televizi, nebo píše pro malý web. „Ze strany většiny mainstreamových médií dochází v této souvislosti ke klamání v tom smyslu, že namlouvají veřejnosti, že ta alternativní jsou neseriózní ze své podstaty jen proto, že nejsou profesionální. Snaží se nám vnutit přesvědčení, že všichni ti, co pracují v té neprofesionální sféře, jsou magoři, konspirátoři, antisemiti a kazí společenský diskurz svými nesmysly a konspiracemi, čímž jsou podle nich neseriózní a nedůvěryhodní. To je hrubé zjednodušení, dělicí linie vede jinudy, přes optiku a etiku konkrétního novináře, ať už je odkudkoli. Ve webovém prostředí často najdeme spoustu velmi seriózního informačního materiálu, zatímco v mainstreamovém nikoli, a to z mnoha různých důvodů,“ podotýká Petr Žantovský.
Stále bojuje proti předsudku mainstreamu, že to, co je na webu, je špatně. „Samozřejmě se to netýká webů vytvořených ad hoc až poté, co zjistili, že webová žurnalistika má velký zásah do veřejnosti, a tak začali vytvářet masově weby typu Hlídací pes, Neovlivní a Fórum24, dříve Svobodné fórum, a podobně. Asi se tihle organizátoři domnívali, že získají jen proto, že jsou také na webu, stejnou sledovanost a stejnou pozornost veřejnosti, jako mají ty zavedené informační a názorové weby, které už existují delší dobu. Ale tohoto cíle nemohou dosáhnout, pokud nebudou psát pravdu. A oni pravdu často nepíší. Často pouze bojují proti těm ostatním, protože jim nechtějí dopřát, aby se zúčastnili veřejné diskuse se svým názorem. S touto taktikou jsou minoritní, sleduje je málo lidí a mají z toho vnitřní problém,“ myslí si mediální odborník.
Krameriova cena se uděluje za práci, ne za politické názory
Třetí sadu mezi webovými médii, jako jsou odvozeniny typu iDnes, iHned a podobně, nelze v tomto kontextu vůbec posuzovat. „Stejně jako Novinky, které jsou navíc navěšeny na Seznam jako prohlížeč, to jsou věci mimo kategorie. Takhle vypadá mapa dnešního mainstreamu a nemainstreamu. S Krameriovou cenou jsme se pokusili o přemostění, abychom na sebe nestříleli, aby weboví neříkali o všech mainstreamových, že jsou to zločinci a navedenci a dělají nějakou propagandu, aby to říkali jen tehdy, když to je skutečně pravda, aby nevznikala kolektivní vina. S tím se odmítám ztotožnit, a proto ani nemám rád, když se objevují jakási vyjádření kolektivní viny z toho alternativního světa. To nevede k diskusi a demokracii, ale jenom k boji a ke konfrontaci. A to je to poslední, o co Krameriově ceně šlo. Mainstreamová média ale tuto myšlenku odmítají akceptovat,“ kritizuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník