Moderátor Matěj Skalický hned na úvod vymezil úhel pohledu dotazem: Manželství pro všechny, nebo jen pro někoho? Sociolog Sloboda z katedry mediálních studií olomoucké univerzity, rovněž vnímá novelu tak, že by „vytvořila rovnoprávnost“.
Rozšířit pojem manželství v občanském zákoníku je podle něj jednodušší, než naplňovat existující institut registrovaného partnerství novými právy. Rozšíření je důležité z praktické i symbolické roviny.
Moderátor Skalický se přidal, že rovnoprávnost pro všechny je symbolem liberálnědemokratické společnosti. A i v Česku prý téma rozděluje stále méně, a odpor je spíše „optickou“ věcí.
Podle Slobody k tomu přispělo i to, že média se snažila o „vyvážený“ obraz, a proto dávala prostor i odpůrcům novely, kteří díky tomu začali být „více vidět“.
Sloboda pak zaujal moderátora teorií „horizontů“, podle které když sexuální menšiny dosáhnou nějakého pokroku, stává se jejich zájmem jeho rozšíření. „Když se máte kde scházet, aniž by vás policie rozehnala, tak další horizont je uznání toho partnerství,“ vykládal člen platformy PROUD.
„Za uznáním registrovaného partnerství se horizont posunuje k rodičovství, přístupu k umělému oplodnění, k adopcím a potom k tomu manželství,“ prozrazoval dále. Evropskou cestou jsou podle něj „postupné kroky“, ne chtít všechno najednou.
Moderátora zajímalo, zda novela občanského zákoníku je jen jedním krokem. Host otevřeně přiznal, že změna v občanském zákoníku se bude propisovat do řady dalších zákonů a předpisů. Takže by to byl velký „skok“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.