Otta Černý jakožto bývalý politický vězeň komunistického režimu odmítá srovnávání podoby obranné smlouvy mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou, podle které Česká republika má poskytovat „dohodnutá zařízení a prostory“ ozbrojeným silám USA, s Varšavskou smlouvou z roku 1968. „To, co jsem zažil v roce 1968, se zdá být podobné, ale vůbec není, protože šlo o dohodu dvou velmocí, a nakonec vláda byla k podepsání určitým násilím dotlačena. Kdežto dneska si tam jedeme s jásotem a sami tu smlouvu podepisujeme bez konzultací s občany,“ říká Černý a dodává, že je to bezprecedentní i kvůli tomu, že se podpis stal bez jakékoliv konzultace s občany.
Moderátor Novotný k tomu doplňuje, že smlouva byla navíc podepsána lidmi, kteří očividně nejsou schopni rozeznat dalekosáhlé bezpečnostní důsledky, které ze smlouvy pro Českou republiku vyplývají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk