Česko stále sužuje relativně vysoká inflace. V srpnu v meziročním srovnání podle ČSÚ činila 8,5 procenta. V meziměsíčním srovnání v srpnu vzrostly ceny zboží o 0,2 procenta a ceny služeb o 0,3 procenta.
„Na vývoj spotřebitelských cen měly v srpnu nejvýraznější vliv ceny pohonných hmot. Ty již tři měsíce po sobě rostly. Nafta se v srpnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 37,40 Kč/l a benzín Natural 95 za 39,40 Kč/l. V případě nafty to byla nejvyšší hodnota od letošního ledna a v případě benzinu Natural 95 dokonce od listopadu loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
I kvůli tomu lidé ze severu Čech a především ze severu Moravy jezdí na nákupy do Polska. Ve facebookové skupině Polsko – nákupy, tipy a doporučení si lidé posílají vzkazy, kolik co stojí v Polsku a o kolik je to levnější než v Česku.
Lubomír Svrčina, vychovatel ve Sportovním gymnáziu ve Vrbně pod Pradědem, předestřel, na kolik vyjde tankování právě na severu Moravy ve Vrbně a na kolik vyjde o pár kilometrů dál, na jihu Polska. U společnosti Orlen ve Glucholazích.
„Musím to říct: ve Vrbně p. P. nafta 38,90 Kč, Glucholazy Orlen 33,25 Kč. K tomu nějaký ten nákup, cigarety a ušetřená nějaká ta tisícovka. Co, pane premiére?“ otázal se.
Orlen vlastní síť pump dříve v Česku známou pod označením Benzina.
Podobné ceny jsou k vidění i na jiných místech Polska.
Je třeba dodat, že kurzovní lístek ČNB momentálně říká, že jeden polský zlotý vyjde na 5,2 koruny, což znamená, že ve Skarské Porebě, na polské straně hranice, vyjde nafta v přepočtu na 35 korun.
O širším mezinárodním kontextu problému se na platformě X rozepsal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Tandem Saúdů a Rusů škrtí těžbu ropy tak vydatně, že hrozí její největší globální nedostatek minimálně od roku 2007. I čeští motoristé se budou skládat Cristianu Ronaldovi na gáži a Rusům na zbraně i od Kima,“ glosuje Kovanda. Světu podle něj hrozí „největší nedostatek ropy minimálně od roku 2007“, čemuž prý nasvědčují data OPEC. „Deficit může přesáhnout tři miliony barelů denně. Znamenal by, že by jednotlivé země musely v nebývalé míře čerpat ze svých ropných rezerv,“ vysvětluje dále ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák