Premiér Petr Fiala řekl Čechům, že ne všechno, co jeho vláda podnikla, se podařilo. Představa, že by místo něj vládl Andrej Babiš s SPD a komunisty, je prý ale mrazivá. S takovou vládou by se podle něj stát více zadlužoval a občané by měli problémy v energetické krizi.
„Dovolím si začít s nadsázkou, ale nadsázka to bude opravdu jenom velmi mírná. Kdyby před čtyřmi lety koalice SPOLU nevyhrála parlamentní volby, situace v České republice by dnes nejspíše vypadala úplně jinak. Deficit veřejných financí naší země by nebyl zpátky pod třemi procenty HDP, ale bývalá pracovnice finančního úřadu by na postu ministryně financí dál pokračovala ve vyrábění rok od roku vyšších stamiliardových dluhů. A vůbec by jí to nepřipadalo divné, asi jako tančení na TikToku,“ začal Fiala slovy o bývalé ministryni financí Aleně Schillerové (ANO). Fiala pochválil, že jeho vláda zkrotila inflaci na dnešní 2,5 procenta.
Babiš by podle Fialy nenašel odvahu na prosazování důchodové reformy, a to ke škodě státu i lidí. „Zato je vysoce pravděpodobné, že by si naši občané i firmy v posledních třech letech užili dost problémů s dodávkami plynu, zejména pak v zimě, a s dodávkami ropy samozřejmě také. Byla to totiž koalice SPOLU, která nezaváhala a ukončila historickou závislost naší země na surovinách z Ruska a zajistila jich dostatek z ostatních evropských zemí,“ uvedl premiér během svého projevu při příležitosti podpisu nové koaliční smlouvy.
Koalice SPOLU vyrazila do boje s novými barvami – jasně zelenou, meruňkovou a šedobílou. Výrazný je i styl komunikace s voliči, který teď používá premiér Petr Fiala. Včera navštívil nedávno zestátněnou benzinku Robin Oil, aby občanům ukázal nízké ceny pohonných hmot. „Ceny benzínu se drží pod 35 korunami. To není litr za stovku, jak vás strašili, že ano? Navíc na pohonné hmoty už nepotřebujeme ruskou ropu. První tanker s neruskou ropou už totiž dorazil do italského Terstu. A díky rozšířenému ropovodu TAL dopravíme ropu k nám do Česka,“ pochlubil se. Ekonom Lukáš Kovanda ale uvádí, že Česko v době od začátku ruského útoku na Ukrajinu podíl ruské ropy navýšilo. Ekonom se odvolává na čísla Českého statistického úřadu. „Většina zemí EU se od ruské ropy již zcela odpojila, Česko stále ne – alespoň tedy ne letos v lednu a únoru. To je prostě fakt,“ říká Kovanda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný