V Praze nedávno proběhnul festival Comic Con, na který se lidé převlékají za superhrdiny, postavy z komiksů, filmů nebo počítačových her. Účastnil se i bývalý primátor, nyní náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. To ho zřejmě inspirovalo k tomu, aby srovnával různé fantasy prostředí a vyvozoval z toho závěry pro Prahu.
„Všimli jste si někdy, že sci-fi a fantasy města s lidským rozměrem vypadají úplně jinak, než města temných světů? Třeba takový Hobitín. Komunita tam funguje, lidé se potkávají, dělají oslavy, je tam bezpečno a útulno, jsou tam dobré sousedské vztahy. Stejně tak příjemně působí třeba planeta Naboo ze Star Wars. To znamená velkorysé prostory vhodné pro pěší. Vodní prvky a zahrady. Architektonicky vkusné stavby s úctou k tradicím.
A teď to srovnejte třeba s městem Gotham z Batmana. To má velkolepou architekturu, mrakodrapy, přitom je tam vysoká kriminalita, lidé jsou tlačeni do vedlejších uliček, člověk se skoro bojí vyjít ven. Podobně je to třeba v Blade Runnerovi. Je to odcizený individualizovaný svět. Technologicky je na výši, ale není to příjemné prostředí pro lidi, nevede to k tomu, aby město bylo přístupnější, aby si lidé byli blíž.
Takže chceme žít v železobetonových metropolích, jaké ožívaly třeba i v představách tvůrců začátku 20. století? Kde vše bylo podřízeno funkci a účelu a lidský rozměr vlastně úplně zmizel? (foto z filmu Metropolis od Fritze Langa). Nebo je nám bližší spíš představa Roklinky, kde se snoubí příroda s řemeslnou nádherou a kde se zkrátka dobře žije?“ uvažoval Hřib.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas