„Tak už je to pět let. Co by pan prezident dnešnímu světu a české realitě říkal? Nevím. Asi by byl smutný z toho, jak snadno se necháme zblbnout lží a nenávistí,“ poznamenal Cikrt. Když se pak jeden z uživatelů sociální sítě do Havla „pustil“, Cikrt se jej zastal. „Pan Havel se spolupodílel na vzniku režimu, ve kterém bývalí estébáci získali nejdříve ekonomickou a nyní také znovu politickou moc v zemi,“ poznamenal diskutér.
„Tak především se velkou měrou podílel na pádu komunismu, to je pro nás, kteří jsme byli studenti v roce 1989, to nejdůležitější a nejkrásnější. Co se dělo po revoluci, je dílem všech. Byly to politické strany, jejich vnitrostranická demokracie skomírala, a to vedlo ke snížení jejich prestiže, kterou musejí získat zpátky,“ poznamenal Cikrt s tím, že ministra financí Andreje Babiše (ANO) zvolili voliči, nikoliv Václav Havel. „Ano, zahrával si s nepolitickou politikou, ale nemůžeme mu pro to přišít to, co se děje dnes,“ napsal.
„On hlavně vůbec neměl být prezident. Měl zůstat ten hodnej strejda, co vyhnal komunisty, a tak také zůstat v paměti národa,“ odvětil následně opět diskutér. Podle jeho názoru navíc spíše než o pád komunismu šlo o mírové předání moci za garanci, že komunisté budou moci pokračovat jako zastara, především ve vedení firem.
„Žádný proces dekomunizace (denacifikace) zde neproběhl, což se projevuje v mnoha oblastech veřejného života: od toho, že bývalí estébáci znovu získávají politickou moc, až po nefungující státní správu a vysokou korupci. Havel chtěl být prezidentem, a proto přistoupil na kompromis, který je pro tuto zemi zničující,“ uzavřel diskutér.
„Tehdy na tom byla celonárodní shoda, nikdo o dekomunizaci nemluvil, chtěli jsme odpuštění. Český národ se moc nemění, možná by se ani proti komunismu nezvedl, kdyby se proti nepostavili i staří komunisti. Revoluci nedělali ekonomičtí liberálové, ty by nikdo neposlouchal, její součástí byla tolerance k lidem minulosti,“ dodal Cikrt závěrem.
Celé příspěvky Tomáše Cikrta:
Tak už je to pět let. Co by pan prezident dnešnímu světu a české realitě říkal? Nevím. Asi by byl smutný z toho, jak snadno se necháme zblbnout lží a nenávistí.
Tak především se velkou měrou podílel na pádu komunismu, to je pro nás, kteří jsme byli studenti v roce 1989 to nejdůležitější a nejkrásnější. Co se dělo po revoluci je dílem všech. Byly to politické strany, jejich vnitrostranická demokracie skomírala a to vedlo k snížení jejich prestiže, kterou musejí získat zpátky. Byli to voliči, kdo zvolili Babiše, do čela, ne Havel. Ano zahrával si s nepolitickou politikou, ale nemůžeme pro to přišít to, co se děje dnes.
Tehdy na tom byla celonárodní shoda, nikdo o dekomunizaci nemluvil, chtěli jsme odpuštění. Český národ se moc nemění, možná by se ani proti komunismu nezvedl, kdyby se proti nepostavili i staří komunisti. Revoluci nedělali ekonomičtí liberálové, ty by nikdo neposlouchal, její součástí byla tolerance k lidem minulosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef