V pražské MHD se rozběhla kampaň proti sexuálnímu obtěžování v MHD. Někdejší hlavní tvář ČT Světlana Witowská veřejně popsala, že se sama setkala s naprosto nevhodným osaháváním v prostředcích veřejné dopravy.
„Zvláště alarmujícím zjištěním je množství cestujících, kteří se setkali s jednáním, které by se dalo označit za sexuální obtěžování či sexuální násilí. „S nevítanými pokusy o hlazení, líbání či fyzické sblížení se setkalo 20 % cestujících, s veřejným sebeukájením v dopravě 19 % cestujících, 8 % cestujících bylo donuceno k ukojení rukou nebo jinou částí těla a 6 % cestujících bylo donuceno násilím k sexu či se setkalo s pokusem o sexuální styk nátlakem,“ doplňuje Radan Šafařík. „Podle výzkumu se s většinou z uvedených typů sexuálního obtěžování či násilí ve veřejné dopravě výrazně častěji setkaly ženy,“ stálo mimo jiné v průzkumu, který spatřil světlo světa ještě v časech vlády Andreje Babiše.
Téma sexuálního obtěžování v hromadné dopravě však neřeší jen v Česku. Obdobná kampaň již nějaký čas běží i ve Velké Británii, londýnské metro nevyjímaje.
„Hlášené sexuální delikty meziročně vzrostly o více než 10 % v metru, vlacích a autobusech po celém hlavním městě, ukazují údaje z Transport for London (TfL),“ uvedlo britské veřejnoprávní médium. Od února 2023 do ledna 2024 bylo na síti nahlášeno policii 2 671 sexuálních trestných činů.
Podle londýnského dopravního podniku nárůst oznámení ukazuje, že kampaň vlastně funguje.
Dopravní úřad uvedl, že „nárůst hlášení byl očekáván“ po zahájení jeho plakátových kampaní a byl „pozitivním znamením, že kampaň funguje, vzhledem k tomu, že sexuální obtěžování je výrazně podhodnoceno“.
První vlna plakátů byla spuštěna ve Velké Británii v říjnu 2021, přičemž každý z nich upozorňoval na jinou formu sexuálního obtěžování. V lednu 2023 následovala druhá fáze kampaně, která vybízela kolemjdoucí k akci, pokud se stanou svědky obtěžování spolucestujícího – pokud to bude bezpečné.
Glosátor veřejného dění Ondřej Tesárek k tomu poznamenal, že je to tatáž Velká Británie, která hledá cesty, jak omezit násilí v ulicích.
„Rád bych, aby nezapadlo, že nám byla včera Británie představena jako příklad země, kde také probíhá kampaň proti zírání. Ano, ta Británie s gangy Pákistánců pasoucích tisíce dívek za asistence policie. Zemi se zakázanými noži, protože stát už neví, jak zastavit násilí v ulicích. Ta Británie, kde bude propuštěno 5000 vězňů z přeplněných věznic, aby bylo místo pro fotříčky, co protestovali proti systému. Přesně na tohle chci upozornit. Stát proti bílému muži, živiteli rodiny,“ poznamenal Ondřej Tesárek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák