,,Je jasné, o co jde." Rusko a Ukrajina: Za hrozbami je prý něco jiného

05.04.2021 14:34 | Zprávy

Evropou i Spojenými státy se nyní šíří obava, k čemu může dojít na rusko-ukrajinské hranici. Vysoce postavený ukrajinský analytik vidí situaci střízlivě, ke konfliktu podle něj spíše nedojde. Jeho ruský protějšek naopak varuje před velkou válkou. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa má jasno, a Rusko rozhodně nešetřil. Podle Peksy se Rusko chová jako stát unesený gangstery a vyhrožuje Ukrajině zničením. A na to konto se ozval analytik Štěpán Kotrba, velmi ostře. Jde prý i o plynovod Nord Stream 2.

,,Je jasné, o co jde." Rusko a Ukrajina: Za hrozbami je prý něco jiného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Ukrajinští vojenští odborníci se podle turecké zpravodajské agentury Anadolu domnívají, že ruská vojenská aktivita na hranici s Ukrajinou zatím nenaznačuje, že by se mělo schylovat k velkému ozbrojenému konfliktu. Zatímco ruští experti hovoří spíše o tom, že Moskva by mohla na Donbasu spustit novou operaci, podle Ukrajiny jde Rusům o to, dotlačit Západ k nějaké formě kompromisu.

Podle Mychajla Samuse, zástupce ředitele ukrajinského Centra pro výzkum armády, konverze a odzbrojení, je současná zvýšená aktivita ruské armády u hranic spíše informačním a psychologickým nátlakem na Ukrajinu, Francii a Německo, s cílem získat jisté obchodní výhody, a to například kolem plynovodu NordStream 2. Dalším faktorem mohou být podle Samuse nadcházející ruské parlamentní volby. „Moskva nemá důvod se do takového útoku pouštět, neboť výsledek nelze předvídat.“ V podobném duchu hovoří i Denis Moskalik z Ukrajinského národního institutu pro strategická studia, podle kterého je ozbrojený konflikt v budoucnu možný, ale v blízké budoucnosti není očekáván. Podle Moskalika může spíše Rusko spustit nějaké drobné ozbrojené konflikty v různých lokalitách s cílem získat při vyjednáváních lepší pozici a zároveň vyvinout tlak na administrativu Joea Bidena a otestovat sílu jeho podpory Ukrajině.

Oproti tomu ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer hovoří o možnosti, že by pohyby na rusko-ukrajinské hranici mohly v konečném důsledku vést až k novému velkému konfliktu. „Tato krize má potenciál eskalovat do panevropské války, možná dokonce i do světové,“ uvedl Felgenhauer pro server Rosbalt. Podle analytika si Západ s nastalou situací neví rady.

Evropská unie mezitím vyjádřila svou „neochvějnou“ podporu Ukrajině, zatímco Josep Borrell, šéf unijní zahraniční politiky, vyjádřil znepokojení ohledně pohybů ruských jednotek na hranici s Ukrajinou.

Americký prezident Joe Biden ujistil v pátečním telefonátu svého ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o pevné podpoře Ukrajiny ze strany Spojených států. Jak si ale všiml analytik Štěpán Kotrba, vysoké vojenské kruhy na Ukrajině s přímou podporou USA na Donbase nepočítají. „USA nebudou bojovat za Ukrajinu na Donbassu, uvedl generálporučík ozbrojených sil Ukrajiny, velitel vysoce mobilních výsadkových jednotek Michail Zabrodský,“ zmiňuje Kotrba. „Podle armády je pro Kyjev pomoc Západu kriticky důležitá a zásadní. Generál je přesvědčen, že za Ukrajinu budou bojovat pouze ozbrojené síly Ukrajiny,“ pokračuje Kotrba.

Dále si Kotrba povšimnul toho, jakým způsobem o situaci na rusko-ukrajinské hranici informuje europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Koronavirem těžce zasažená Ukrajina je pod dalším tlakem Putinova Ruska. To posledních několik dní stahuje vojska na ukrajinské hranice a už také pohrozilo Ukrajině, že by mohla být zničena,“ varuje Peksa s odkazem na německé veřejnoprávní zpravodajství Deutsche Welle.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marek Korejs

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…