„Johnsona za přístup k epidemii obdivuji. Očkování má znamenat svobodu!" říká biochemik Hostomský

22.07.2021 20:15 | Zprávy

Evropská unie má plně naočkováno 200 milionů lidí, jsou i země, kde se očkují lidé povinně, byť třeba jen zdravotníci. Česká vláda dává podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přednost přesvědčování před povinností. Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský v pořadu Interview ČT24 velmi chválil přístup ke covidu Velké Británie, kde byla zrušena de facto všechna protiepidemická opatření. „Ten přístup je mi strašně sympatický, Borise Johnsona za to obdivuji. Věřme, že očkování znamená svobodu,“ vyzval biochemik, podle kterého by očkovaní měli mít privilegia dělat téměř cokoliv.

„Johnsona za přístup k epidemii obdivuji. Očkování má znamenat svobodu!" říká biochemik Hostomský
Foto: Věda/Výzkum AV
Popisek: Biochemik Zdeněk Hostomský

Nemoc covid-19 se nevyhnula ani olympiádě v Tokiu, zejména české olympijské výpravě. I s takovými situacemi je podle biochemika nutné počítat. „Různé státy mají různé přístupy a ten japonský je velice zajímavý. Jednotlivé případy je najednou strašně inhibují. Podobně je na tom paradoxně i Austrálie, i tam se počítají jednotky nakažených, a kde se objeví dva nebo tři infikovaní, tak se to hned celé zavře. Lockdowny jsou tam nesmírně těžké,“ podotkl k olympiádě v době epidemie. „Nezbývá než se s tím naučit žít a vakcinace je podle mě jedním ze způsobů, jak toho docílit.“

Podle svých slov nechápe, že se nenechal očkovat lékař českého tenisového týmu Vlastimil Voráček, který byl prvním pozitivně testovaným na koronavirus na palubě českého olympijského speciálu do Tokia.

Velmi sympatický je mu přístup k epidemii v anglickém podání, kde většina protivirových opatření padla, velká část populace je však už naočkovaná. Odpůrci kritizují britského premiéra Borise Johnsona, že „se zbláznil“. „Mně přístup Borise Johnsona je strašně sympatický. Je to samozřejmě obrovsky riskantní krok, ale jejich argument je: Někdo to musí udělat,“ uvedl Hostomský.

Připomněl, že britský vědecký argument také byl, že přestala platit lineární závislost mezi počtem nakažených a počtem hospitalizovaných. „Že se tam zvýšil počet nakažených, tedy vůbec neznamená, že budou umírat,“ poznamenal biochemik. „Že si tohle Boris Johnson vzal na triko, tak pro mě je to jeden z mála obdivů pro politickou třídu,“ dodal biochemik s úsměvem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…