To, že na rostoucí ceny ukazují zástupci maloobchodu, je podle Dubravské zajímavé, jelikož jsou to podle ní právě maloobchodní prodejci, kdo si určuje, za kolik vše nakoupí a prodá. „Můžeme říct, že se trefená husa ozvala,“ strefila se do maloobchodníků s tím, že lidé v prvovýrobě a zpracovatelé naopak nesou největší náklady.
„Není pravda, že si můžeme koupit cokoliv, co chceme. Můžeme si koupit jen to, co nám tam (do maloobchodů) dají, a můžeme si to koupit jen za tolik, za kolik nám tu komoditu prodají. Podívejme se, jak jsme na tom s různými akcemi a letáky – národ je zblbnutý a dá se na maso, mléko anebo na jeden druh jogurtu v akci, ale všechno ostatní má marže v několika desítkách procent. Dokonce jsou potraviny, u nichž jsou sto-, dvě- i třistaprocentní marže,“ poukázala expertka, podle níž tak například farmář produkující mléko získá zisk, se kterým se jen lehce dostane nad úroveň, na níž pokrývá své náklady, a většina marže zůstává maloobchodu.
To, že se k nám kupříkladu vepřové maso dováží ze Španělska i přes faktory jako tamní vyšší mzdy a náklady na chov i dopravu, je podle Dubravské způsobeno tím, že se tam chov prasat dotuje natolik, že mají Španělé čtyřistaprocentní nadprodukci vepřového.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak