Mezi podnikateli a odborníky tato“ revoluční“ myšlenka vyvolala buď zděšení, nebo útrpný úsměv. „Není to nejlepší nápad, pokud by takové opatření bylo provedeno bez adekvátního snížení mezd, znamenalo by to naprostou katastrofu pro produktivitu. A kdyby to bylo provedeno s přiměřeným snížením mezd, pak by sice lidé měli víc volného času, ale moc by si ho kvůli nižšímu příjmu neužili,“ řekl ParlamentnímListům.cz známý ekonom Pavel Kohout. Možná tak vezme radost těm, kteří by kratší pracovní týden uvítali. A podnikatelé s ekonomem souhlasí.
„To je naprostý ekonomický nesmysl, to bychom byli jedinou zemí na světě,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Podle něj by si jen Česko samo snížilo konkurenceschopnost své ekonomiky.
Jeden den prostojů až dvě miliardy
I jeden den, kdy se nepracuje, znamená ztrátu pro české hospodářství. A ne malé. Návrhy politiků na zavedení dalšího státního svátku, například Velkého pátku, v parlamentu v minulosti neprošly díky námitkám ekonomů. Varovali, že státní svátky snižují růst ekonomiky především kvůli výpadkům v průmyslové produkci, což způsobuje tuzemskému hospodářství miliardové ztráty. Podle odborníků z hlediska makroekonomiky představuje jeden den v ekonomice rozdíl 1,5 až 2 miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová