„Klimatické“ zdanění masa: Schwarzenberg se vyjádřil. A stálo to za to

12.08.2019 14:48 | Zprávy

Máme se přidat k Němcům a uvažovat o zavedení speciální daně z masa kvůli ochraně klimatu? Podle čestného šéfa TOP 09 a exministra zahraničí Karla Schwarzenberga by šlo pouze o výmluvu, jak obrat občany o peníze.

„Klimatické“ zdanění masa: Schwarzenberg se vyjádřil. A stálo to za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Němečtí politici vážně přemýšlejí nad zavedením „daně z masa“. Mělo by jít o razantní zvýšení daně z přidané hodnoty u masa. Důvodem je ochrana klimatu, neboť podle některých expertů výroba masa nadměrně zatěžuje životní prostředí.

ParlamentníListy.cz se v rámci ankety zeptaly politiků napříč politickým spektrem ve Sněmovně. Celou anketu najdete na PL později,  nyní přinášíme reakci někdejšího ministra zahraničních věcí, čestného předsedy TOP 09 a poslance Karla Schwarzenberga. Ten nápad zcela odmítá.

„Bezvadná výmluva, jak obrat občany o jejich prachy. Lidé budou nadále chtít maso a budou platit jak mourovatí,“ konstatoval v odpovědi pro naši redakci Schwarzenberg.

Nápad ochránit životní prostředí snížením spotřeby masa sice ještě u našich západních sousedů nezavedli, nicméně je realizace tohoto záměru dost pravděpodobná. Navrhli to němečtí sociální demokraté spolu se Zelenými. Podporu má návrh též u křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové. 

Současná sazba DPH na maso je v Německu aktuálně snížena na sedm procent. Z důvodu ochrany životního prostředí by měla stoupnout na 19 procent, což je skokový nárůst. Podle německých politiků by vyšší zdanění masa byla správná cesta vpřed. Záměr naopak odmítá třeba Alternativa pro Německo (AfD).

Podle serveru idnes.cz není Německo jediné, kde se tato varianta ochrany klimatu objevila. O možném zdanění masa prý uvažují v Dánsku, Švédsku, a dokonce v Číně.

Zdanění masa se v různých podobách a výši zvažuje už celé roky. Před časem se k tématu vyjádřila Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), která spadá pod OSN. Podle FAO má světový masný průmysl až patnáctiprocentní podíl na produkci skleníkových plynů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…