Celý příští týden bude v Praze ve znamení festivalu Prague Pride. „Pride je tradičnější, než si možná myslíte! Proto jsme tradice zvolili jako téma letošního ročníku,“ uvedli na svém webu organizátoři akce s pestrým programem. Jednou z akcí má být i diskuse s názvem Plánování duhové rodiny.
K tématu se vyjádřila předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová: „Jsme advokační organizace nejen pro rodiny, ale poslední dobou zvedáme i práva dětí. Ta se totiž v tom obecném povědomí neuvěřitelně vytrácí. Vnímáme, jak se z dětí stává hlavně objekt na uspokojování potřeb dospělých a základní lidské právo obsažené v Úmluvě o právech dítěte, tedy znát své rodiče a být jimi vychováváno, ustupuje bez povšimnutí do pozadí.“
Organizátoři konkrétního programu s názvem Plánování duhové rodiny v rámci Festivalu Prague Pride připouštějí, že děti z duhových rodin jsou jiné, protože každé z nich je plánované, a to trvá dlouho. Gay a lesbické páry si také musí dobře promyslet, jakým způsobem bude jejich rodina vypadat, aby model přinesl dítěti šťastný život.
„I kvůli tomuto vnášíme do veřejného života diskusi o základních lidských právech dětí! LGBT aktivisté se už vůbec netají tím, že považují za normální, když dítě plánují, že už dopředu mu upřou to základní lidské právo z Úmluvy o právech dítěte, znát své rodiče a být jimi vychováváno,“ řekla Jochová. „V tom páru je vždycky jeden cizí a takto vědomě naplánované dítě v případě gay páru může mít hodně rodičovských osob, které mu mohou být zatajeny, i proto, že jsou redukovány na pouhého dárce genetického materiálu. Je to prostě neetická a nefér praxe hlavně pro to dítě,“ dodala.
(Screen: Festival Prague Pride)
Podle Jochové je velkou iluzí snaha přinést šťastný život dítěti, „když mu vědomě upřete biologickou stránku věci a uděláte z něj vlastně sirotka“. „Někteří si to možná neuvědomují, ale i když ten cizí člověk bude mít dítě taky rád, tak mu ale nikdy nemůže s čistým svědomím říct, že kdyby se narodilo do milující rodiny s maminkou a tatínkem, že by to nebylo lepší,“ podotýká.
Surogátní matka si nesmí vytvořit citový vztah s dítětem
Navíc s tím samozřejmě souvisí praxe náhradního (surogátního) mateřství, kdy je náhradní matce implantováno do dělohy embryo biologických rodičů, aby dítě odnosila, a po jeho narození jim ho „odevzdá“. V takovém případě jsou takové ženě během jejího těhotenství dávány úplně jiné pokyny než normálně těhotným ženám, které se svým miminkem navazují milující vztah už v prenatálním období.
Na surogátní mateřství jakožto možnost reprodukce se odkazuje Prague Pride v jednom ze svých pracovních dokumentů.
„To surogátní matka nemá, nesmí si vytvořit citový vztah s cizím dítětem, které má pak někomu odevzdat. Víte, tohle mi přijde strašně kruté, jak pro tu ženu – surogátní matku, která to dělá většinou z nějaké nouze, tak ale hlavně pro to dítě, kterému pak další lidé sice plánují ten ‚šťastný‘ život, ale už jeho příchod na svět je poznamenám traumatem ze ztráty matky, která ho devět měsíců měla v břiše. A tohle není málo, zvlášť když víme, že prenatální život ten následný také nějak ovlivňuje. To se samozřejmě týká i heterosexuálních párů, které ale mají více možností, jak řešit svou neplodnost. Pro gay páry je to ale v podstatě hlavní způsob, jak se dostat k dítěti,“ řekla.
Na okraj měla Jochová i tuto připomínku: „Před několika lety bylo v módě dávat darem tzv. genealogický strom, tedy pátrání po předcích a sestavení rodokmenu pro člověka, který slavil nějaké významné výročí. I to je důkaz, jak my lidé toužíme znát svou minulost, vědět, kam patříme, jací byli naši předkové a teď tady nějakým dětem tuhle věc úplně vědomě upřeme. Skoro si i myslím, že tyto děti jednou třeba budou své sociální rodiče za tohle žalovat. A pokud lidská práva budou skutečně chráněná, tak tyhle žaloby budou oprávněné,“ poznamenala.
Zaujal i program s názvem Hungary 2023 vs. Germany 1920 – same story? S odkazem na maďarský zákon iniciovaný maďarskou vládní stranou Fidesz se má pořádat také diskuse. V Maďarsku šli totiž tak daleko, že byli schopní snad zákazu zobrazování homosexuality. Ovšem vyjadřuje jejich postoj extremismus vůči komunitě LGBT+?
„Maďarsko samozřejmě leží LGBT aktivistům v žaludku už dlouho, jejich příměry jsou ale hluboce neadekvátní. Orbánův režim si samozřejmě nějakou kritiku zaslouží, ale třeba u nás téměř nezaznělo, že ten skutečně už kontroverzní zákon na sledování či nahlašování tzv. duhových rodin maďarská prezidentka vetovala. A to, že chrání své děti před ideologií, mi přijde v pořádku,“ zmínila Jochová.
„Koneckonců to, že chránit děti je potřeba a že vzory, které jim nabízejí například tzv. drag queen, se naprosto vymkly kontrole, to si uvědomují i mnohé americké státy a přijímají na úrovních jednotlivých států USA podobné zákony na ochranu dětí jako Maďarsko,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá