„Lidé nesledují zprávy. K ničemu jim nejsou.“ Profesor Jirák zásadně

07.08.2023 8:17 | Monitoring

Rozum se upozaďuje, dopředu jsou tlačeny emoce, říká přední mediální odborník a pedagog Jan Jirák v rozhovoru pro Rádio Universum o médiích a způsobech, jakými prezentují společnost a události. Současná média dle jeho názoru ztratila jednu ze svých velkých funkcí. Ta mainstreamová do svého obsahu navíc promítají ideologie, které jsou „mixem státotvornosti a sebestřednosti dožívajícího liberalismu“. V řadě evropských zemí klesá zájem o zpravodajství, zprávy jsou čím dál tím víc k ničemu.

„Lidé nesledují zprávy. K ničemu jim nejsou.“ Profesor Jirák zásadně
Foto: FSV UK
Popisek: prof. Jan Jirák

Jan Jirák v druhé části rozhovoru pro Rádio Universum upozornil na fakt, že média prezentují matoucí a pokřivený obraz společnosti, vzhledem k tomu, že často dávají prostor názorům menšin. To pak může vést k vytvoření zkresleného dojmu o celé společnosti.

Zmínil, že dříve byly příběhy v médiích spíše „detektivního charakteru“, zatímco dnes jsou převážně zaměřeny na emoce a lidské příběhy. „A teď, když se podíváte na zpravodajství, velmi tradiční televizní zpravodajství, tak pokud jsou tam zprávy o lidech z venkovského prostředí, z vyloučených lokalit, z předměstí slumového typu, tak jsou to v podstatě samé hluboce lidské příběhy: Maminka žebrala na rohlík. Zařídil si chov slepic a ony mu pomřely. Samé příběhy, které vzbuzují emoce. A tohoto vysávání emocí ze společnosti je, myslím, dost. A myslím, že to podporuje celou řadu jevů, o nichž se tady bavíme jako o kritických, špatných, dalšího rozvoje nehodných,“ uvedl názorný příklad Jirák a varoval před nadměrným „vysáváním emocí“ ze společnosti. Může to mít podle něj negativní dopad na celou řadu společenských jevů.

Sociální média mají dle Jiráka velký vliv i na rozštěpení společnosti, kdy někteří její členové jsou z ní médii vyloučeni jen kvůli tomu, že je neužívají. Též zmínil, že prezentované emoce mají leckdy větší sílu než rozumové úvahy. „Tak to prostě je. A tomu by pak odpovídalo, že ve veřejném prostoru nám ti, kteří se v něm vyskytují, předvádějí víc emocí, než úvah – v křiku, v pláči. Veřejný pláč je docela zajímavý – všimněme si, které poslankyně si s oblibou zapláčou, nebo zaplakaly,“ upozornil Jirák, konkrétní osoby však nejmenoval. „Ratio se upozaďuje, a emoce jsou pořád tlačeny dopředu,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Liberální mainstreamová žumpa informuje pouze, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 07.08.2023 8:49:12
o pečlivě vybraných tématech: 1. Ukrajina, 2. AntiBabiš, 3. AntiTrump, 4. opět Ukrajina. Cca 80% zbývajících informací ze světa se nedozvíte vůbec - jsou buď zamlčovány nebo překrouceny, aby nějakým způsobem nenarušovala pohled na "úžasný liberální svět".

|  8 |  0

Další články z rubriky

Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

18:14 Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

Od roku 2027 má být po celé EU harmonizována barva a vybavení sanitních vozů, aby pacient z jiné čle…