Štefec v rozhovoru s Vladimírem Frantou hodnotil aktuální bezpečnostní situaci ve světě, která podle něj neustále houstne. „Já jsem studoval ta předválečná období, kdy už bylo zřejmé, že se něco blíží. Říká se o těchto obdobích, že ,jsou těhotná válkou'. Nyní jsme se opět přiblížili do bodu, kdy je doba těhotná válkou a přes mnoho různých brzd, které tady stále ještě existují, tak je dost možné, že se nějaké války dožijeme a krátce v ní i přežijeme. Netvrdím, že k té válce nutně dojde, ale ta rizika jsou regulérní a je tady poměrně vysoká pravděpodobnost, že k té srážce relativně brzy může dojít,“ varoval Štefec.
Štefec vyjmenoval klíčová místa, kde je napětí největší. „Ta situace je horká, kolem nás narůstá napětí minimálně v pěti klíčových bodech, samozřejmě je to Ukrajina, pak tady máme Střední východ, je to situace Tchaj-wanu, je to problém s nelegální imigrací do Evropy a pak to jsou konflikty v Sahelu. Ty se sice můžou zdát od nás daleko, ale souvisejí právě s tou migrací. Tam totiž Západ opouští své pozice, což je patrné třeba na nečekaném odplutí americké letadlové lodi Eisenhower z Rudého moře, což nijak nebylo vysvětleno,“ uvedl bezpečnostní analytik.
„Tam to vypadá, že situace spěje k válce mezi Libanonem a Izraelem, protože Izrael se nijak netají tím, že Hizballáh považuje za těžšího nepřítele než v současné době třeba Hamás a k těm tvrdým střetům už tam dochází. Lidé opouštějí Libanon, čeká se válka, na Kypr téměř vůbec nejezdí turisté, čili je vidět, že se tam k něčemu schyluje,“ je přesvědčený Štefec.
Odplutí americké lodi s tímto možným konfliktem prý určitě souvisí, protože Američané vyhlásili, že nebudou vstupovat do případného konfliktu Izraele a Libanonu. „Budou sice zprostředkovávat veškerou pomoc Izraeli, ale očividně se obávají dopadů toho potenciálního konfliktu a nechtějí své drahé letadlové a jaderné lodě nechávat v konfliktní zóně, kde operují Húthiové. V tomto konfliktu by se navíc mohl angažovat Írán a v takovém případě by americké lodě byly velmi zranitelné. A je tady aspekt ruského slibu, že když NATO a USA dodávají zbraně všude po světě, i oni budou dodávat zbraně třeba právě Íránu,“ vysvětloval Štefec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič