Dokument Nebe bývalého zpravodaje veřejnoprávní České televize Tomáše Etzlera má jít do kin na konci října. Je z jednoho z dětských domovů, kde jsou opuštěné děti s postižením. Podle jeho slov jej sirotčinec nesmírně překvapil. „Čekali jsme, že objevíme místo jako v tom filmu, nebo že se bude podobat fotkám ze sovětských a rumunských sirotčinců kolujícím v Česku koncem 80. a začátkem 90. let, kde byly katastrofální podmínky – děti se svrabem, polonahé, podvyživené. Podobně to vypadá například ve státních čínských sirotčincích. Takže jsme byli úplně v šoku, ale pochopitelně jsme tím byli nadšení,“ poznamenal Etzler se slovy, že prý obdobných sirotčinců existuje v Číně víc, ale většinou jde o neziskové a charitativní organizace či buddhistické kláštery. Nebo také ty, které fungují při církvi. To je právě příklad toho, o němž je film.
Sám Etzler podle svých slov u druhého natáčení vůbec nebyl. „Jakákoliv nezávislá produkce je dnes v Číně nelegální, všechno musí jít přes státní společnost. Takže jsem rád, že se nám to vůbec podařilo natočit. Podařilo se nám je přesvědčit i proto, že jeptišky vědí, že dělají dobrou práci, a hledaly někoho, kdo by jim natočil propagační video, aby s ním mohly shánět peníze,“ poznamenal.
Etzler vzpomněl i na to, jak v zemi je podle jeho slov na denním pořádku korupce, hovořil i o pozitivních vzpomínkách, kterých však má jen pár. „Jsou tam naprosto skvělí, hodní lidé, v tomhle sirotčinci jsou dobří ale úplně všichni. Čínská produkční dokumentu, která je stejně jako mnoho lidí z oboru trochu cynická, z toho sirotčince vyšla, jako kdyby byla ve snách, a i ona říkala, že nikdy nic takového nezažila, a řekla větu, kterou jsem dal do filmu: Oni jsou šťastnější, než jsme my. Stejně překvapivý byl film i pro Radku Denemarkovou, která žila tři roky v Číně a napsala o ní vynikající knihu Hodiny z olova. Když film před rokem viděla, tak říkala: To na tebe nahráli, to není možné. Musel jsem ji ale přesvědčovat, že je to skutečné,“ poznamenal s tím, že toto je pro něj pozitivní tečka za pobytem v zemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
senát
V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...
Další články z rubriky
16:09 U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance
Odmítli mi založit účet. A bankovní úředník mi sdělil, že je to proto, že u rodného čísla je napsáno…
- 17:10 Toto čeká USA hned první den Trumpovy vlády. Zdroj odhalil. Bude to velké
- 14:20 Tentokrát Olga Richterová schytala nenávist od Pirátů. Ale masově
- 12:15 Zelenskyj je rukojmí. Hned dvakrát. Drulákův kolega překvapoval o Ukrajině
- 9:41 Kdyby jen máslo. Zjistilo se, co a jak zdražilo oproti říjnu 2023
- 19:01 Zemřela Marie Benešová. Návladní, ministryně i terč Milionu chvilek