Jde o rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, a to nad E. S. v Rakousku, který byl vyřčen 25. října 2018. „K výroku, ve kterém byl potvrzen trest pokuty 480 eur za výrok, že prorok Mohamed byl pedofil, se vyjadřovali nejen Evropané, ale také mnoho svobodomyslných lidí z oblastí, kde je rozšířen islám. Na twitterovém účtu Soudu pak hlásili své pocity: zklamání ze svobodného Západu, ke kterému se upínají jejich naděje, ale i konstatování, že za těchto okolností Západ zaslouží být islamizován,“ popisuje Irena Válová na svém webu.
A jak se celý příběh odehrál? Rakušanka E. S., narozená roku 1971, vedla mimo jiné několik seminářů o islámu. Jich se v roce 2009 zúčastnil také novinář pracující pro rakouský týdeník. A ten podal podnět k vyšetřování mladé Rakušanky. Ta se měla dopustit rouhání tím, že hovořila o proroku Mohamedovi nikoliv jako o osobě hodné uctívání, ale jako o pedofilovi.
Původní text ZDE.
„Šestapadesátiletý a šestiletá?… Jak jinak to chcete nazvat, když ne pedofile,“ zní fragment z jejího proslovu, který byl uznán trestním činem. Soud mimo jiné ve výrocích E. S. shledal poselství, že Mohamed měl pedofilní sklony, zároveň zkonstatoval, že obsahem výroků mladé ženy nebyla fakta, ale hodnotové soudy.
„Paní E. S. v Rakousku neuspěla ani s odvoláním k nejvyššímu soudu, který naopak k předešlým výrokům přidal informaci, že došlo k obvinění Mohameda bez důkazů, neexistují žádné spolehlivé prameny pro tvrzení paní E. S. a naopak Mohamedova první žena byla o patnáct let starší než on. Dále soud zdůraznil, že kritika náboženství je zákonná, avšak hranice nesmějí být překročeny urážkami uctívané osoby. Nejvyšší rakouský soud v závěru konstatoval, že paní E. S. nijak nepřispěla k veřejné debatě o dětských manželstvích, jak se hájila, nýbrž pouze vznesla pomluvy za účelem urážky Mohameda,“ dodává Válová a všímá si i toho, jak se E. S. obrátila k Evropskému soudu pro lidská práva.
„Soud v tomto případě shledává, že domácí soudy komplexně posoudily širší kontext výroků a pečlivě vyvážily její právo na svobodu slova a projevu s právem jiných na ochranu náboženského přesvědčení v rakouské společnosti, uvedl v závěru Evropský soud pro lidská práva, když konstatoval, že Rakousko se za popsaných okolností nedopustilo trestním stíháním rouhání proti proroku Mohamedovi porušení Úmluvy o lidských právech a základních svobodách,“ dodala Válová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef