Video ukazující hned trojici Vánoc začíná v roce 2021, kdy se rodina v klipu schází u nasvíceného stromečku a dcera k Vánocům od svého otce dostává křečka s červenou mašličkou na hlavě.
Vánoce aktuální pak již neprobíhají ve vyzdobeném, vyhřátém a osvětleném pokoji, nýbrž rodina značně přioblečená je tráví u stromečku za svitu svíček, s čímž si však otec poradí vytvořením dynama pro darovaného křečka, který tak díky běhu ve svém kolečku rodině alespoň částečně utvoří vánoční atmosféru ve svitu světýlek. To je však teprve počátek.
Děj se poté posouvá do Vánoc roku 2023 a následují záběry, které spíše než současnou Evropu připomínají odlehlé oblasti současného Ruska, přičemž rodina si u stolu v potemnělé a zamrzlé místnosti „pochutnává“ na vánoční tabuli v podobě polévky z jejich bývalého čtyřnohého mazlíčka, což se diváci dozvědí, když otec z polévky vytáhne křečkovu mašličku. „Pššt,“ naznačuje mu matka s ukázáním na dcerku, a zatímco se otec běží ven vyzvracet, přeje ruská televize „šťastné protiruské Vánoce“ s dodatkem: „Pokud Vám vaše média neříkají, kam tohle všechno směřuje, RT je dostupná skrz VPN.“
Ruský propagandistický televizní kanál RT připravil pro své diváky tuhle sváteční "reklamu". Ukazuje Vánoce v Evropě, jak si je asi přejí vidět běžní rusové. Tak hezký "kulturní" zážitek. pic.twitter.com/IHnhZWuJak
— Future for Ukraine (@FutureFUkraine) December 23, 2022
Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje Evropě podobný stylem. Poté, co Rusko přestalo dodávat plyn do Evropy skrze plynovod Nord Stream 1 a vymlouvalo se, že nemůže dodávat plný objem nasmlouvaného plynu kvůli technickým problémům způsobeným sankcemi – což však odmítla společnost Siemens Energy, jež tehdy uvedla, že neexistují žádné právní překážky, které by jí bránily zajišťovat údržbu plynovodu, jelikož údržba je ze sankcí vyloučena – či německý kancléř Olaf Scholz, jenž prohlašoval, že „stačí, aby někdo řekl ‚chci ji‘,“ a Rusko dostane opravenou plynovou turbínu „velmi rychle“, se s podobně laděnou „reklamou“ vytasil ruský státní plynárenský podnik Gazprom.
„Zima bude dlouhá veliká,“ zní ve videu s průstřihy do různých evropských metropolí. Zpěv v klipu je z básně od básníka Jurije Vizbora, který se narodil roku 1934 ukrajinské matce a litevskému otci, kterého zavraždili během stalinistických čistek nedaleko u Moskvy. Samotný Vizbor musel v dětství s matkou trpět sovětskou perzekuci zahrnující vystěhování, umístění sestry do zvláštního sirotčince pro děti nepřátel lidu či krátký odchod do Chabarovska, který později značně ovlivnil jeho tvorbu.
„Třešničkou na dortu“ uvedeného spotu bylo, že do něj Gazprom zakomponoval záběry z Krasnojarsku, kde se sice plyn těží, ale především na export a většina energie tam tak pochází ze spalování uhlí, což ve městě způsobuje často dosti nadlimitní smogovou situaci.
Podobně jako Gazprom se pak v září dal do recitací také ruský prezident Vladimir Putin a na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku kvůli zastropování cen ruského plynu začal Evropanům hrozit, že budou mrznout. „Mrzni, mrzni, vlčí chvoste,“ citoval z ruské bajky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak