„Musí to skončit válkou.“ Jefim Fištejn s hrůzou sleduje, co přichází s Bidenem a Harrisovou

27.02.2021 7:41 | Zprávy

V pořadu Kupředu do minulosti vystoupil někdejší dlouholetý šéfredaktor Lidových novin a vedoucí pracovník Rádia Svobodná Evropa, novinář Jefim Fištejn. „USA směřují k diktatuře a válce.“ Přičemž ta občanská by podle něj byla pro všechny lepší než světová. „Brzy podobné věci budeme řešit i tady v Evropě.“ Promluvil také o nutnosti svázat legislativou technologické giganty a o svobodě slova. Armáda vyhozených v USA za nesprávné názory je varovným signálem.

„Musí to skončit válkou.“ Jefim Fištejn s hrůzou sleduje, co přichází s Bidenem a Harrisovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jefim Fištejn

Americká demokracie se podle Jefima Fištejna zásadně mění. V souvislosti s dnes již bývalým prezidentem Trumpem novinář třeba řekl: „Nikdo nemůže při hodnocení ekonomické situace zvednout ruku a říci: Já jsem kvůli Trumpovi ztratil práci. Ale těch, kteří ztratili práci proto, že Trumpa podporovali, a byli vyhozeni kvůli svému politickému názoru, už je armáda. V Americe každý den ztrácí práci i vysokoškolští profesoři. Jako idoly společnosti se naopak dnes profilují osobnosti, které nám byly odjakživa odporné. Třeba udavači.“

Spolu s vyhazovy z práce zmínil Fištejn i stále častější snahy o cenzuru ze strany amerických technologických gigantů, jako je Google, Facebook a Amazon. „Doslova předevčírem zarazili existenci alternativnímu Twitteru, řekněme to takhle, Parleru. A včera ředitel platformy Telegram, která prudce narostla, vzhledem k tomu, že lidé začali utíkat, a opouštět Twitter, a jiné platformy takovéhoto typu, doslova řekl, že tato vlčí smečka už se obořila i na ně, protože ve světě je vše finančně různě prolnuto.

Měli by být tito velcí hráči, dle novináře, podřízeni ústavním principům států, ve kterých podnikají? „Nepochybně. Dnes se i v Evropě objevují takovéto hlasy, a je to důvodem, proč i takoví státníci jako Merkelová, Macron a celá řada dalších nesouhlasí s takovouto cenzurou, protože vidí nebezpečí i pro sebe, protože to zítra postihne Evropu stejně, jako to postihlo Spojené státy. Je tam pár levicově liberálních triků, jak zamluvit podstatu věci. Jeden z takových triků je, že se přece jedná o soukromý podnik.“ Odpovídá na otázku Fištějn s tím, že každý soukromý podnik je omezován určitou legislativou a nemůže si tak dělat, co chce. Natož v případě monopolů typu Facebook.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Jaroslav Poláček radí voličům, jak se nenechat oklamat

14:26 Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Jaroslav Poláček radí voličům, jak se nenechat oklamat

S blížícím se termínem voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přibývají volební průzkumy mapujíc…