Americká demokracie se podle Jefima Fištejna zásadně mění. V souvislosti s dnes již bývalým prezidentem Trumpem novinář třeba řekl: „Nikdo nemůže při hodnocení ekonomické situace zvednout ruku a říci: Já jsem kvůli Trumpovi ztratil práci. Ale těch, kteří ztratili práci proto, že Trumpa podporovali, a byli vyhozeni kvůli svému politickému názoru, už je armáda. V Americe každý den ztrácí práci i vysokoškolští profesoři. Jako idoly společnosti se naopak dnes profilují osobnosti, které nám byly odjakživa odporné. Třeba udavači.“
Spolu s vyhazovy z práce zmínil Fištejn i stále častější snahy o cenzuru ze strany amerických technologických gigantů, jako je Google, Facebook a Amazon. „Doslova předevčírem zarazili existenci alternativnímu Twitteru, řekněme to takhle, Parleru. A včera ředitel platformy Telegram, která prudce narostla, vzhledem k tomu, že lidé začali utíkat, a opouštět Twitter, a jiné platformy takovéhoto typu, doslova řekl, že tato vlčí smečka už se obořila i na ně, protože ve světě je vše finančně různě prolnuto.
Měli by být tito velcí hráči, dle novináře, podřízeni ústavním principům států, ve kterých podnikají? „Nepochybně. Dnes se i v Evropě objevují takovéto hlasy, a je to důvodem, proč i takoví státníci jako Merkelová, Macron a celá řada dalších nesouhlasí s takovouto cenzurou, protože vidí nebezpečí i pro sebe, protože to zítra postihne Evropu stejně, jako to postihlo Spojené státy. Je tam pár levicově liberálních triků, jak zamluvit podstatu věci. Jeden z takových triků je, že se přece jedná o soukromý podnik.“ Odpovídá na otázku Fištějn s tím, že každý soukromý podnik je omezován určitou legislativou a nemůže si tak dělat, co chce. Natož v případě monopolů typu Facebook.
Podle Fištejna se dnes, po zvolení Joea Bidena, v USA bojuje bitva nejen o svobodu slova, ale v podstatě o nástup nové diktatury. „Zkrátka a dobře, ve výsledku, abych to zbytečně neprotahoval, se rozhodne v přímém střetu těchto dvou paradigmat. Buď zvítězí klasický amerikanismus, s jeho souborem hodnot, nebo zvítězí postmoderna, v podstatě močál establishmentu, močál vládnoucích struktur, které si předsevzaly, že budou vládnout do skonání věků, jak se říká, navždy.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy