Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Jaroslav Poláček radí voličům, jak se nenechat oklamat

12.04.2025 14:26 | Monitoring

S blížícím se termínem voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přibývají volební průzkumy mapující oblibu volebních subjektů. Zveřejňovaná data však zároveň také mohou ovlivňovat budoucí chování voličů. Každý volební subjekt, který se chce propracovat až do poslaneckých lavic, musí získat alespoň pět procent odevzdaných hlasů. U koho průzkumy hlásí méně, toho mohou voliči předčasně odepsat.

Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Jaroslav Poláček radí voličům, jak se nenechat oklamat
Foto: archiv
Popisek: Jaroslav Poláček

„Psal se rok 2006. Pár týdnů před volbami média zaplavily dramatické titulky: ‚Lidovci by se do Sněmovny nedostali!‘ Nastal mazec,“ vzpomíná Jaroslav Poláček, volební manažer, zakladatel & CEO společnosti PRodukujeme.

Žádný volič nechce svůj hlas zahodit

Citovaný titulek podle něj vyšel na serveru Novinky, podobně situaci interpretoval iDnes, Právo dokonce přineslo titulní článek. Jen ihned.cz tehdy správně uvedlo, že „KDU-ČSL by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu těsně dostala i přes nízké stranické preference“. Jenže ihned.cz četlo výrazně méně čtenářů než populárnější zpravodajské servery.

Poslední volební model

„Médii už ale kolovala zpráva, že lidovci potřebných 5 % nezískají. A žádný volič nechce svůj hlas zahodit. Jakmile má pocit, že jeho preferovaná strana nemá šanci, začne uvažovat o změně. Právě tady se ukazuje obrovská síla průzkumů veřejného mínění,“ vysvětluje odborník.

Novinové titulky mohou poškodit

Zmiňovaný příběh se odehrál v roce 2006, kdy se o vítězství přetahovaly ČSSD a ODS. Dodnes však ilustruje, jak čísla dokážou voliče ovlivnit víc než stovky billboardů a bannerů. KDU-ČSL tehdy nakonec do Sněmovny vstoupila, ale s výrazně nižším počtem poslanců, než měla v předchozích volbách. Ne každé straně, která se později ocitla v podobné situaci, se to však podařilo.

„Vrátíme se zpět do roku 2006. O vítězství se sváří ČSSD a ODS, do Sněmovny nakonec vkráčejí komunisté, křesťanští demokraté a zelení. KDU-ČSL navzdory negativním prognózám nakonec překonala 5% hranici a dostala se do parlamentu s podporou 7,2 % voličů. Výsledek rozdělil levé a pravé spektrum přesně na půl a vyjednávání o vládě trvalo asi šest měsíců. KDU-ČSL reprezentovalo 13 poslanců, což bylo výrazně méně, než měla strana v letech 2002–2006, a rozhodně méně, než byla ambice vedení strany v čele s Miroslavem Kalouskem,“ připomněl Poláček, který by rád upozornil na problematickou interpretaci průzkumů.

Jako odborník v dané problematice dokáže rozklíčovat, co bylo příčinou problémů. „V druhé půlce dubna (volby byly na začátku června) STEM vydal zprávu, ve které psal: ‚KDU-ČSL se posledních šest měsíců příliš nedaří a nyní je přesně na pětiprocentním prahu.‘ Úvodní text doprovázela tabulka stranických preferencí, která měla na řádku s KDU-ČSL číslo 4,9. Média však nerozlišila mezi stranickými preferencemi a volebním modelem,“ zdůraznil expert.

Rozdíl mezi preferencemi a volebním modelem

Stranické preference zahrnují i nevoliče a nerozhodnuté. Volební model se snaží odhadnout reálný volební výsledek v daném čase sběru dat.

Volební model STEM, rozdělení mandátů

„Číslo 4,9 % bylo vnímáno jako definitivní verdikt, přestože šlo jen o momentální stav, nikoli predikci konečného výsledku. Nebudu spekulovat, zda takto napsaná zpráva měla vyvolat bombastické titulky, ale trvám na tom, že ovlivnila výsledek KDU-ČSL. Míra medializace a její negativní vyznění měly o to významnější dopad, protože za nimi stála odborná autorita, tedy respektovaná sociologická agentura, která měla tradici ve vydávání stranických a volebních preferencí,“ vysvětluje Poláček.

Nenechte se unést jedním titulkem

Dnes už jsou průzkumy veřejného mínění komentovány přesněji a odpovědněji. Většina médií jasně uvádí, že jde o aktuální obrázek, který se může změnit. Stranické preference nahradily volební modely, které jsou pro voliče užitečnější a pochopitelnější.

„Přesto bychom měli stále zůstat obezřetní. Odhady počtů získaných mandátů mnohdy závisí pouze na interpretaci analytika. Síla mediální interpretace je velká a průzkumy mohou ovlivnit výsledky voleb více, než si připouštíme,“ zdůrazňuje expert.

A jak tedy číst průzkumy správně? Je třeba rozlišovat mezi preferencemi a volebním modelem. „Zvažujte datum sběru dat – preference se mohou měnit rychle. Sledujte více zdrojů a nenechte se unést jedním titulkem,“ radí Poláček, autor knihy Volby v kapse.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 20 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Také proto vznikly a také proto se liší , podle toho kdo si to zaplatí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevesan , 12.04.2025 14:31:51

|  8 |  0

Další články z rubriky

Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

21:07 Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

Slovenský ekonom Peter Staněk promluvil o válce na Ukrajině, o logice zbrojení, která byla patrná ji…