„Musíte se víc snažit a dát víc peněz.“ Plán na zelenou budoucnost, expert našel chyby

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

27.09.2023 18:32 | Zprávy

Mezinárodní agentura pro energii (dále jen IEA) vydala svou „Mapu k nulovým emisím“, která má vést k tomu, že se globální oteplování zastaví na úrovni 1,5 stupně Celsia. Před dvěma lety IEA vydala podobnou mapu, která měla ukázat „úzkou, ale možnou cestu“ k této budoucnosti. A agentura se chlubí, že tato mapa se stala základem pro politiky i průmysl. Energetický expert Javier Blas ale upozorňuje, že ani IEA sama těmto cílům nevěří, protože v jiné zprávě uvádí, že poptávka po ropě bude v následujících letech neustále stoupat.

„Musíte se víc snažit a dát víc peněz.“ Plán na zelenou budoucnost, expert našel chyby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely - ilustrační foto

Za poslední dva roky se mnoho změnilo, trh s energiemi zasáhla válka na Ukrajině a následné sankce. „Emise CO2 energetického sektoru nadále rostly a v roce 2022 dosáhly nové rekordní úrovně,“ podotkla IEA s tím, že je i důvod k optimismu, protože se dosáhlo pokroku v zelených technologiích. Proto agentura svou mapu aktualizovala.

Důvodem má být i to, že letošní srpen byl údajně nejteplejší měsíc za celou dobu měření. „Světové emise CO2 z energetického sektoru dosáhly nového rekordu 37 miliard tun, což je o procento více, než byla úroveň před pandemií, ale měly by v tomto desetiletí dosáhnout svého vrcholu. Rychlost, s jakou jsou nasazovány nové technologie, znamená, že IEA odhaduje, že poptávka po uhlí, ropě a zemním plynu dosáhne v tomto desetiletí svého vrcholu i bez nových klimatických opatření,“ uvádí organizace, ale dodává, že to na udržení oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia nebude stačit. Jako pozitivní vnímá, že se daří naplňovat cíle prodeje solárních panelů a elektroaut, které byly vytyčeny v předchozí mapě k nulovým emisím.

IEA tvrdí, že máme nástroje na to, aby transformace pokračovala mnohem rychleji. Podle ní může růst obnovitelné energetiky, zlepšení účinnosti, snížení metanových emisí a zvýšená elektrifikace při současných technologiích zajistit 80 % nutného snížení emisí do roku 2030. Ke snížení poptávky po fosilních palivech je prý klíčový růst obnovitelné energetiky. „Klíčem k poklesu poptávky po fosilních palivech a vytvoření dalšího prostoru pro rozvoj čisté energie jsou však dobře navržená politická opatření, jako je včasné vyřazení uhelných elektráren z provozu nebo jejich transformace k jiným účelům,“ uvádí IEA.

Z konkrétních čísel má IEA představu, že v roce 2030 bude instalovaný výkon obnovitelné energetiky 11 008 Gigawattů. Minulý rok to bylo 3 629 GW, tedy že se za sedm let tento výkon ztrojnásobí. Dále se má zdvojnásobit roční tempo růstu energetické účinnosti, což by v roce 2030 podle plánů IEA mohlo ušetřit energii odpovídající veškeré dnešní spotřebě ropy v silniční dopravě, snížit emise, zvýšit energetickou bezpečnost a zlepšit ceny energií. „Zde mluvíme o třech důležitých opatřeních: zlepšení technické účinnosti zařízení, jako jsou elektromotory a klimatizace, přechod na účinnější paliva, zejména elektřinu, a účinnější využívání energie a materiálů,“ píše IEA ve zprávě s tím, že musí okamžitě skončit schvalování nových uhelných elektráren, uhelných dolů nebo rozšiřování dolů stávajících.  

Přesto je nutné pokračovat v investicích do současných ropných a plynových aktiv a již schválených projektů, aby se předešlo škodlivým cenovým skokům nebo výpadkům dodávek. Je však nezbytné postupně snižovat investice do dodávek fosilních paliv a zvyšovat investice do čisté energie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…