„Ne, ne, téměř nemožné.“ Kdyby dnes Putin vyhlásil válku Ukrajině? Generál Pavel odhadl, co by nastalo

09.05.2022 18:54 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl generál Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO. Podle ruského prezidenta Putina se Západ chystal k invazi do Ruska a takzvaná speciální operace na Ukrajině byla preventivním úderem. Co ve skutečnosti státy NATO z vojenského hlediska vůči Rusku podnikaly? Bylo něco z toho možné chápat jako bezpečnostní hrozbu?

„Ne, ne, téměř nemožné.“ Kdyby dnes Putin vyhlásil válku Ukrajině? Generál Pavel odhadl, co by nastalo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Rusko dnes slaví konec druhé světové války, ruský vládce Vladimir Putin u té příležitosti obvinil Západ, že chystal prostřednictvím Ukrajiny na Rusko útok. Je to překvapivé tvrzení? „Upřímně řečeno není. Jako mnoho lidí jsem velice pozorně sledoval projev, protože kolovaly různé dohady, co všechno v něm prezident Putin ohlásí, a musím říct, že ten projev byl víceméně bez překvapení,“ sdělil Pavel.

„V celém tom projevu se objevilo mnohokrát to, co v poslední době v ruské propagandě a v oficiálních prohlášeních. Ať už jsou to přímé lži, překrucování faktů nebo dezinterpretace, která využívá sice některá fakta, ale pak je interpretuje úplně odlišným způsobem. Takže například z toho projevu zaznělo, že na Ukrajině byly stovky západních poradců, což samozřejmě je faktem, byli to poradci, kteří pomáhali Ukrajině vystavět armádu podle moderních standardů, ale ne proto, že by ji chtěli vzápětí obrátit proti Rusku, ani ne proto, že by ji chtěli jednoznačně a co nejrychleji dostat do NATO, ale prostě proto, aby byla schopná se bránit proti agresi, protože impulzem k tomu, že na Ukrajinu přišli západní poradci, nebyla snaha ovládnout Rusko, ale byla to anexe Krymu a byla to přímá ruská podpora separatistům na Donbasu,“ poznamenal Pavel. 

Putin také prohlásil, že Rusko v prosinci navrhovalo mírovou smlouvu, ale Západ Moskvu podle něj ignoroval. Jakým způsobem špičky NATO komunikovaly s Moskvou? „NATO má stále ještě s Ruskem formát Rada NATO-Rusko. Ten se sešel naposledy v mimořádném zasedání krátce po vyhlášení té současné speciální vojenské operace, jak tomu Rusko říká, a do té doby mnohokrát na úrovni velvyslanců projednával aktuální otázky bezpečnostních vztahů mezi Ruskem a NATO, takže Rusko mělo určitě řadu možností, jak přednést na oficiální úrovni konkrétní návrhy, a pokud vím, tak vždycky, když zazněl nějaký konkrétní návrh, tak se k němu připravovala odpověď, která byla projednána se všemi členy NATO. Pokud byl ten návrh jenom trochu konstruktivní, vždycky na něj následovala stejně konstruktivní odpověď,“ zmínil Pavel. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…