„Nebudeme žít podle cizinců.“ Orbán udeřil a obrátil se na Maďary. S tímto

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

05.07.2021 10:32 | Zprávy

Maďarský premiér vrátil úder západním politikům. Jejich snaha diktovat Maďarsku, jaké má mít zákony, prý vyvěrá z koloniální minulosti. Kolonialismus je přitom na Západě ošemetné téma. Tuto kartu Orbán naposledy vytáhl v roce 2012. A vztah Maďarů k Bruselu a ke kritikům nového zákona je i tématem dotazníku, kterým se maďarská vláda chce ujistit, že její politika je v souladu s názory občanů.

„Nebudeme žít podle cizinců.“ Orbán udeřil a obrátil se na Maďary. S tímto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Jak je známo, premiér Orbán se stal terčem kritiky západoevropských států kvůli novému zákonu, jenž má sexuální výchovu ponechat zcela v kompetenci rodičů. Zákon odsoudila např. šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, nizozemský premiér Mark Rutte dokonce navrhl, že buď bude Maďarsko dodržovat hodnoty EU, nebo by se mělo s členstvím rozloučit. Zákon je podle západoevropských vlád diskriminační, protože zakazuje ve školách informovat o homosexualitě a transsexualitě a tématu se dle zákona mají vyhýbat i maďarské filmy a seriály pro děti.

Dle agentury AP Viktor Orbán vrátil západním kritikům úder v pátek, když v maďarském rádiu prohlásil, že se chovají „koloniálně“. „Chtějí nám diktovat, jaké zákony by měly platit v jiných zemích, chtějí nám říkat, jak máme žít své životy a jak se máme chovat,“ řekl Orbán dle agentury AP a dodal, že kritická reakce je „špatný reflex pocházející z evropské koloniální minulosti“.

Kolonialismus je v západní Evropě a v USA citlivé téma, zvláště na akademické půdě a nejedna socha se poroučela k zemi kvůli davu, který dotyčnou osobnost označil za rasistu a kolonialistu.

Není to poprvé, co Viktor Orbán obvinil Evropskou unii z kolonialismu. Před devíti lety (2012) použil stejnou rétoriku, když Evropská unie tlačila na Maďarsko, aby změnilo ústavní zákon, který prý ohrožoval nezávislost některých institucí, například Maďarské národní banky. Už tehdy Orbán prohlašoval: „Nebudeme žít, jak nám cizinci diktují, nevzdáme se nezávislosti, ani svobody.“ A dodal, že svoboda znamená, že si budou rozhodovat o svých vlastních zákonech. „Nepotřebujeme nalinkovat papír, ani aby naši ruku někdo vedl,“ prohodil v souvislosti se zněním zákona.

Tehdy ministři financí zablokovali dotace ve výši 500 milionů eur, protože Maďarsko prý nezvládlo udržet pod kontrolou svůj rozpočet. Orbán to přirovnal k vládě Sovětského svazu: „Jsme dobře obeznámeni s nechtěnou pomocí. I když přichází od někoho v obleku místo od někoho v uniformě s prýmky.“ Tehdejší předseda Evropské komise, José Manuel Barroso, se do Orbána opřel, že kdo srovnává EU a Sovětský svaz, tak vůbec neví, co je to demokracie.

Teď Maďarsko rozesílá svým občanům v pořadí již jedenáctý dotazník ohledně důležitých otázek týkajících se jejich státu. Obsahuje celkem 14 otázek a podle maďarské vlády je tento dotazník lepší a levnější než referenda. Má zajistit, že politika maďarské vlády má podporu občanů.

Jednak se maďarská vláda ptá, zda by mělo být Maďarsko kvůli nadcházejícím problémům postcovidového světa posíleno, nebo zda se svět vrátí do normálu. Konkrétně, zda by například minimální mzda měla být zvýšena na 200 000 forintů (14 560 Kč) nebo zda by přídavky na děti, důchody nebo nízké zdanění práce měly být zakotveny v ústavě. V dotazníku je i otázka, zda by měly rodiny s dětmi za rok 2021 dostat zpátky peníze, které zaplatily na dani z příjmu, protože při pandemii nejvíce trpěly. Podmínkou ovšem je růst maďarské ekonomiky o 5,5 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…