Sněmovna během nočního jednání koncem minulého týdne posvětila zrušení superhrubé mzdy podle poslaneckého návrhu Andreje Babiše, který svými hlasy podpořili poslanci ANO, ODS a SPD.
Rozčarování dávali najevo nejen koaliční sociální demokraté, kteří v tak zásadní rozpočtové věci hlasovali jinak, ale silná kritika zněla i z TOP 09 či KDU-ČSL. Jde přitom o strany, které začaly s ODS námluvy k vytvoření společného volebního bloku.
Jak se situace může vyvinout? Podle politického analytika Erika Besta může být nejasná budoucí pozice ODS. „Nad celou věcí visí klíčová otázka, na kterou ovšem nemáme odpověď. Zda je to začátek spolupráce mezi ODS a hnutím ANO, anebo jestli to byla jednorázová akce, protože chtěl Fiala prezentovat slib v podobě snížení daní. A pokud si tuto otázku klademe my, pak je logické, že si ji kladou i v TOP 09 a KDU-ČSL. Můžeme si myslet, že jde o jednorázovou akci, ale nemůžeme si tím být jistí. Nechci být krutý, ale nebudu vlastně první, kdo to řekne. Co v té koalici vůbec dělá TOP 09? Jaká je její přidaná hodnota? Celý úspěch toho projektu bude záležet na tom, kdy se konečně definitivně domluví a v jakém formátu ta spolupráce bude. Zda půjde o koalici, která bude zároveň potřebovat minimální volební zisk 15 procent, aby se do Sněmovny dostala, anebo jestli to bude jedna kandidátka, na kterou přijdou lidé z dalších dvou stran,“ zamýšlí se Best.
„Předpokládám, že finální rozhodnutí nepřijde jen tak brzo, naopak přijde co nejdéle, aby všechny ty strany mohly vzájemně pozorovat, jak se chovají a co prosazují. Je tu celkem pravděpodobnost, že spolu zůstanou ODS a KDU-ČSL, byť nemám v ruce propočty, nakolik je to výhodné. Ale vidím zde větší pravděpodobnost. U TOP 09 je to nejasné. Současný spor kolem superhrubé mzdy má především vypovídací hodnotu ve smyslu, že jde o další náznak toho, že protibabišovská fronta nemusí po volbách být tak silná, jak byla. Víc z toho v tuto chvíli nemůžeme vyvodit,“ konstatuje.
Připomíná, že z posledního průzkumu vyšli překvapivě silně Piráti. „Samozřejmě je tu otázka o věrohodnosti toho průzkumu, byl zatím takový jediný, ale Piráti a STAN mají obrovskou šanci, dohromady tam měli víc než Babiš, což dosud nebylo. Pak je reálné, aby předsedou vlády byl Ivan Bartoš. Mluvilo se o tom, ale málokdo to bral vážně. Petr Fiala se na celou věc musí dívat tak, že je to průšvih, a co musí udělat, aby se stal silnějším. Klíčový moment je to, co se stalo v Americe. Trump byl poražen a může to změnit situaci i tady. Ukázalo se totiž, že takového člověka lze porazit, a Babiš u nás také klesá a média se začala chovat tak, že potlačují jeho potenciální partnery, jako je ČSSD,“ dodává Erik Best.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka