„Nedělejte ze sebe hlupáka.“ Bartoš promluvil do ekonomiky. Z ODS „facka“

19.04.2024 20:35 | Monitoring

Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš představil pirátský plán na rozhýbání ekonomiky, podle nějž údajně poroste česká ekonomika o 4 % ročně. Podle Bartoše je potřeba dostat lidi na trh práce, podpořit zdravou podnikavost a investovat peníze, které leží v nevýnosných penzijních fondech. Tento plán prý dokáže modernizovat českou ekonomiku. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) ale Bartošovi vzkázal, ať raději konečně vyřeší problémy digitalizace, třeba ve stavebním řízení, což za dva a půl roku ještě nezvládl.

„Nedělejte ze sebe hlupáka.“ Bartoš promluvil do ekonomiky. Z ODS „facka“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozornil na velký pirátský plán na transformaci a modernizaci české ekonomiky. Ta se podle Pirátů zasekla v 90. letech na ekonomickém modelu Václava Klause. Nový plán prý umožní růst HDP o 4 % ročně.

„Pan Klaus v devadesátkách sliboval, že Německo doženeme do pár let. S jeho ekonomickým modelem ale rosteme pomaleji, než za Štrougala. A to se musí změnit,“ uvedl Bartoš na síti X s odkazem na předrevolučního komunistického premiéra Lubomíra Štrougala.

Piráti proto mají plán. „Zapojíme do práce lidi, peníze a další zdroje, které naše ekonomika má, ale neumí je v současnosti využít. Peníze lenošící v dluhopisech a málo úročených účtech pošleme do investic podporujících růst a proměnu naší ekonomiky na znalostní. Dotace půjdou do infrastruktury, a rozvážeme ruce zdravé podnikavosti. Když to uděláme, poroste HDP do konce desetiletí o 4 % ročně. Nejde o experimenty, všechno je vyzkoušené,“ tvrdí Bartoš.

Konkrétně pirátský plán směřuje k rozhýbání ekonomiky, která prý stagnuje kvůli 30 let starému tržnímu modelu. Jako první je prý potřeba dostat lidi na trh práce. Jde o lidi, kteří v současném systému na trhu práce nemají šanci. „Jde například o rodiče s malými dětmi, kteří by si sice chtěli přivydělat, ale nemohou dát dítě do školky, jelikož nejsou místa. Stejně tak lidi v exekucích, kterým se teď vyplatí pracovat načerno. K tomu je velmi složité získat povolení pro zahraniční pracovníky, i když firmám chybí 300.000 pracovníků na místech, o která Češi nemají zájem. Proto rozhýbeme nedomyšlené regulace svazující trh práce, aby všichni, kdo chtějí, mohli pracovat a vytvářet hodnoty,“ uvádí pirátský plán s názvem „Republika v pohybu“.

Dalším klíčovým bodem je prý dostat ležící peníze do smysluplných investic, protože jsou miliardy korun českých občanů uloženy v nevýhodných penzijních fondech. „Dnes výnos konzervativních penzijních fondů často nepokryje ani inflaci – státní podporu proto chceme nasměrovat tak, aby pomáhala kromě nákupu státních dluhopisů také financovat investice, jako je výstavba bytů. Jde o 600 miliard,“ tvrdí Piráti. A stejně tak prý řada obcí raději čeká na dotační programy a neinvestuje peníze, které má na účtech. Nebo české firmy, které se místo investic s dlouhodobou perspektivou soustředí na těžení renty.

Celá ekonomika a směřování státu by tak mělo být postaveno na optimismu a odměňování užitečných služeb občanům, na úspěšných projektech s velkou přidanou hodnotou, inovacích a ušetření společných peněz. „Aby aktivní lidé na každý nový nápad neslyšeli dvacet důvodů, proč to nejde a kolik bariér by museli překonat, ale naopak jsme tyto překážky krok po kroku odstraňovali. Aby měli mladí v naší zemi dobrou budoucnost a nemuseli váhat, zda si mohou dovolit druhé dítě či zda odejít pracovat do zahraničí. Aby stát nefungoval rychlostí lenochoda,“ dodává pirátský plán s tím, že tak může česká ekonomika růst v letech 2026–2029 rychlostí 4 % ročně.

Podle Jana Skopečka je ale trefování se do ekonomické transformace v 90. letech za vlády Václava Klause z ODS hloupé. „Nedělejte ze sebe hlupáka, pane ministře. Ekonomickou transformaci po roce 1989 zvládalo Československo, později Česká republika, v porovnání s ostatními postkomunistickými státy velmi dobře. Rychlou privatizací a deregulací začal fungovat trh namísto centrálního plánování a rychle jsme začali růst. Odpovědnou makroekonomickou politikou jsme se na rozdíl od jiných vyhnuli hyperinflaci. Šlo se cestou od státu směrem k trhu,“ říká Skopeček.

Problém posledních let je naopak stále větší regulace trhu. „Poslední roky je to ale přesně opačně. Dotace a stále častější regulace trh ničí, a ekonomika proto stagnuje. Tehdy se zvládla systémová změna, systémová transformace. Zkuste Vy alespoň stejně dobře zvládnout dílčí věc, a to digitalizaci. Ať neskončí digitalizace stavebního řízení průšvihem, který leckdo předpovídá…“ poradil Skopeček Bartošovi, ať dotáhne alespoň tento klíčový modernizační prvek místo přepálených plánů na transformaci celé ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …