Před týdnem proběhly v Nizozemí volby, které pro mnohé překvapivě vyhrál s jasným náskokem pravicový radikál Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu (PVV). Ve stopadesátičlenné dolní komoře parlamentu získal 37 křesel a 23,5 procenta hlasů voličů.
Druhá nejsilnější levicová formace spojená se Zelenými, v jejímž čele stojí Franz Timermans, získala 25 křesel. Třetí středoví nizozemští lidovci získali 24 křesel. Na čtvrtém místě se ocitla Nová společenská smlouva (NSC) v čele s poslancem Pieterem Omtzigtem.
Wilders dal najevo, že je připraven jednat o vládě, protože předvolební kampaň skončila, skončil čas střetů a teď je třeba pracovat pro Nizozemce. Pieter Omtzigt zatím neřekl, že jednání s Wildersem vylučuje. Zdrženlivost k rázným prohlášením je cítit i u lidovců, takže PVV by se skutečně mohla pokusit sestavit funkční koalici.
Nizozemská veřejnoprávní televizní NOS upozornila, jestli před novou politickou formací poslance Omtzigta budou ochotni sedět u jednoho stolu s Wildersovou PVV a zda budou politici obou stran si schopni hledět do očí.
„Všichni se teď soustředí na obsah, ale v konečném důsledku je to také o lidech, kteří se na sebe musejí dívat a přemýšlet: Chci s tebou jít do tohohle dobrodružství?“ poznamenala politická reportérka Nouschka van der Meijden v podcastu De Dag (Den).
Jednání o koalici se však zkomplikovala poté, co policie začala vyšetřovat vyjednavače o koalici za PVV senátora Goma van Striena pro spáchání podvodu. Senátor obvinění odmítá, ale z postu vyjednavače odstoupil. Pro Wilderse Strienovo obvinění znamená komplikaci. Podle serveru britského listu The Guardian Wilders přiznal, že to nebyl „vyjednávací začátek snů“.
O kauze informoval server NRC Handelsblad. Celou kauzu odstartovala univerzita v Utrechtu, která na senátora podala trestní oznámení v souvislosti s nemocnicí UMC Utrecht. Senátor Strien figuroval ve společnosti, která komercionalizovala objevy univerzity a úspěchy utrechtské nemocnice a získané peníze měla převádět zpět těmto subjektům. Ale senátor spolu s kolegou měl údajně vytvářet další odštěpenecké firmy, přes které měly peníze téct.
List NRC upozornil, že Wilders dává i po této kauze najevo, že i tak se chce pokusit vládu sestavit, protože jeho PVV k tomu dostala jasný mandát od voličů.
„PVV musí vládnout. Lidé promluvili. A udělali z nás největší. Tomu se říká demokracie. Nehrajte si s tím (...) Jinak se staneme mnohem, mnohem větší,“ ozval se Wilders na sociální síti X.
Server britského deníku The Guardian připomněl, že v Nizozemí trvají zpravidla jednání o vládě celé měsíce. A Wilders prý ví, že pár dní teď bude muset obětovat na vysvětlování této kauzy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.