„Není to pravda, paní redaktorko!“ Veřejnoprávní novinářka vytočila ve vysílání Benešovou

12.09.2019 21:53 | Zprávy

Vládní sociální demokraté, opozice, nejvyšší státní zástupce i protikorupční organizace se ozývají proti vládní novele zákona o státním zastupitelství. Do Dvaceti minut Radiožnálu přišla ministryně spravedlnosti Marie Benešová objasnit, zda chce vláda dostat žalobce pod politickou kontrolu a proč nepřistoupí na připomínky, které předkládá nejvyšší státní zástupce.

„Není to pravda, paní redaktorko!“ Veřejnoprávní novinářka vytočila ve vysílání Benešovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

Podle ministryně Benešové vládu žádný spor o změnu zákona o státním zastupitelství nečeká. „Já tam žádný spor nevidím, dnes se to na legislativní radě vlády projevilo. Státní zástupci mají nezávislost a plíživě si ji v podstatě rozšiřovali od roku 2002,“ zdůraznila na úvod šéfka justice.

Dodala, že moc výkonná odpovídá za trestní politiku státu a za řešení kriminality. „V podstatě by pak neměla žádné nástroje, kdyby ještě více rozšířili tu nezávislost, kterou mají,“ dodala Benešová s tím, že takto je to ústavně zakotvené a tak je třeba s tím počítat.

Měli by tedy být žalobci pod větší kontrolou Ministerstva spravedlnosti, potažmo vlády? „Já jim nedávám větší kontrolu,“ rozzlobila se nad otázkou ministryně spravedlnosti, podle které mají kontrolu stále stejnou. „Tím zákonem jim nerozšiřujeme kontrolu,“ zopakovala důrazně.

Ve zmíněném zákonu se podle jejích slov naopak řeší pouze nezávislost státního zastupitelství a požadavky GRECA, které do něj zakomponovali.

Moderátorka Marie Bastlová však namítla, že spor o tuto novelu sleduje již několik týdnů. Například státní zástupci se vymezují proti současnému znění novely zákona o státním zastupitelství, vymezují se proti tomu i některé neziskové organizace nebo ČSSD. „Není to pravda, paní redaktorko,“ startovala už Benešová a připomněla, že v sociální demokracii jsou různé názorové proudy.

„Včera jsem se sociálními demokraty mluvila, ti jsou spíše nejistí a někteří ani nevědí, že tam má nějaký spor být,“ dodala ministryně. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se proti novele zákona o státním zatupitelství v této podobě však podle Bastlové vymezoval jasně. „Tak asi je to názor Hamáčka, ale třeba to není názor pana Zaorálka, jak jsem jej včera vyslechla. A ani to není názor spousty ostatních poslanců, kteří v Parlamentu jsou,“ oponovala Benešová.

„Já jsem opravdu překvapena z toho, že má být nějaký dramatický spor. V pondělí k tomu bude další řízení, premiér zřejmě svolá koaliční radu a bude se to dál řešit,“ konstatovala ministryně spravedlnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 a Vetchého spolek. Vitásková má práci pro „orgány“

7:17 F-35 a Vetchého spolek. Vitásková má práci pro „orgány“

Nákupem amerických stíhaček F-35 a dodáváním dronů na Ukrajinu se budou zabývat orgány činné v trest…