„Nepodepsali jsme.“ Vyplulo, co bylo těsně před válkou na Ukrajině

10.09.2023 22:21 | Analýza

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se ruský prezident Vladimir Putin několik měsíců před napadením Ukrajiny snažil se Severoatlantickou aliancí vyjednávat skrze smlouvu podmínky, v nichž deklaroval, že Rusko sousední zemi nenapadne, pokud bude přistoupeno na dvojici požadavků. „Nepodepsali jsme,“ podotkl Stoltenberg a před poslanci Evropského parlamentu zavzpomínal, co předcházelo válečnému konfliktu a aktuálnímu rozšiřování NATO. Putinovy podmínky se měly týkat rovněž i obrany Česka.

„Nepodepsali jsme.“ Vyplulo, co bylo těsně před válkou na Ukrajině
Foto: Repro ČT24
Popisek: Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Co předcházelo ruskému napadení Ukrajiny, Stoltenberg zmínil v tomto týdnu během své řeči na společném zasedání výboru pro zahraniční věci a podvýboru pro bezpečnost a obranu Evropského parlamentu, kde zdůraznil důležitost spolupráce EU a NATO, jelikož bude v obou organizacích po vstupu Švédska do NATO již 96 procent občanů zemí Evropské unie a členy v NATO budou s výjimkou Irska, Kypru, Malty a Rakouska již všechny zbývající země EU. 
 
Právě vstup Švédska a především Finska – tedy zemí, které dlouhá desetiletí zastávaly neutralitu – do NATO je podle Stoltenberga historickým milníkem.
 
Pozadí aktuálního rozšiřování NATO začalo podle generálního tajemníka NATO již několik měsíců před samotným ruským napadením Ukrajiny. Poslancům Evropského parlamentu sdělil, že vše mělo začít na podzim roku 2021, kdy se ruský prezident jal jednat s NATO o podmínkách, za kterých by deklaroval, že Ukrajinu nenapadne.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Manipulátor Stoltenberg používá v této souvislosti jednu osvědčenou techniku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebosstanaka , 11.09.2023 13:07:48
snaží se vsugerovat dojem, že existují země, ve kterých se sami od sebe rozhodli vstoupit do NATO a NATO jim přece nemůže stát ve štěstí. Tedy NATO se rozšiřovat nechce, ale ostatní do něj touží vstoupit. Přitom je to právě naopak - je to NATO, které se cíleně a záměrně snaží obklíčit Rusko a postavit všude kolem jeho hranic své základny. Ukrajina se nerozhodla vstoupit do NATO, NATO (USA) na Ukrajině zorganizovalo v roce 2014 násilný puč, po němž si do vlády dosadili svoje loutky a až tyto americké loutky projevili přání vstoupit do NATO. Tedy nikoliv Ukrajina, ale americké loutky. Stejné loutky zařídili vstup do NATO i u nás po organizovaném státním puči v roce 1989, lidu se nikdo neptal.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…