Schneider, jenž je jedním ze signatářů Charty 77, se společně se spisovatelkou a rovněž chartistkou Lenkou Procházkovou rozhodl poslat otevřený děkovný dopis premiérovi Maďarska Viktoru Orbánovi v reakci na jeho říjnové vystoupení v Evropském parlamentu a zmínil, že se pod něj již podepsalo i několik stovek občanů.
„Vážený pane premiére Viktore Orbáne, děkujeme Vám za Vaše nedávné vystoupení v EP, které vrátilo mnoha občanům České republiky naději, že velké válce, která by ničivě dopadla na Evropu, lze zabránit. Účinkem Vašeho statečného projevu se mediální manipulace, která v posledních letech pokřivuje mysl lidí a vnucuje jim ‚jediné správné‘ vnímání skutečnosti, roztrhla jako zvetšelá opona a rázem se vyjevila skutečná pravda,“ uvádí se v textu dopisu, reagujícího na slova Orbána v Evropském parlamentu, která směřovala především k posilování konkurenceschopnosti EU, ale též k nelegální migraci, k posílení obranného průmyslu, ke zprávě italského expremiéra a bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, která hovoří o posílení evropského hospodářství či o stavu zemědělství.
„I kdyby předsednictví Maďarska v Radě EU nenaplnilo očekávání lidí, kteří touží po rychlých změnách, výzva k osobní volbě a statečnosti každého z nás byla veřejně učiněna. Teď už záleží na každém z těch, které Vaše slova osvobodila z letargie, aby své nově probuzené naději dal energii vlastních činů,“ zaznívá též v dopisu Schneidera a Procházkové.
„On nahlas řekl něco, co bylo potřeba, a do té doby se v Evropské unii nenosilo,“ zhodnotil nyní bezpečnostní analytik v pořadu Aby bylo jasno. Orbán dle něj riskoval odvetu, která skutečně nastala v podobě „smršti“ odmítavých reakcí. Někteří čeští europoslanci po projevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Evropském parlamentu například kritizovali postoj jeho vlády k pomoci Ukrajině či jeho politiku v souvislosti s LGBT tematikou. „Bylo to jako něco z kanálu. Přimělo nás to k tomu rozhodnutí, že bychom se měli veřejně ozvat,“ pronesli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas