„Obří konflikt zájmů. Vyšetřit.“ Síkelův průšvih s plynovody nekončí

13.08.2024 4:40 | Komentář

Nejprve stát nakoupil zadlužený plynovod Net4Gas, čímž potěšil německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Nyní je konfrontován s tím, že podle výroční zprávy Net4Gas loni prodělal 1,7 miliardy korun. Navíc do nedávné aukce, kam se měli hlásit zájemci o přepravu plynu přes Česko na roky 2025 a 2026, se nikdo nepřihlásil. „Samozřejmě se zdraží plyn. Údržba a další technologie stojí velké peníze, ačkoli se bude přepravovat minimum plynu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Milan Smutný, odborný mluvčí spolku Realistická energetika a ekologie.

„Obří konflikt zájmů. Vyšetřit.“ Síkelův průšvih s plynovody nekončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Přesednutí z křesla ministra průmyslu a obchodu na místo eurokomisaře zřejmě bude pro Jozefa Síkelu mnohem větším ternem, než se ještě nedávno mohlo zdát. Z Fialovy vlády by tak zmizel v pravou chvíli. A to v době, kdy se v médiích začíná cupovat jím prosazený nákup plynovodů Net4Gas. Obsah znějící kritiky trefně shrnuje titulek deníku Blesk: „Ministr Síkela jako ‚pan Průser‘. Koupil plynovody za miliardy, ale nemá zákazníky. Zdraží nám energie?“ Ačkoli byl v minulém roce pod silnou palbou kritiky, svůj záměr nakoupit zadlužené plynovody Net4Gas za osm miliard korun ministr Síkela prosadil. Nákup obhajoval jako strategickou investici v podobě kritické infrastruktury.

Ekonom Lukáš Kovanda v té době na sociální síti X upozornil na skutečnost, že plynovody už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou a z hlediska tranzitu to jsou v podstatě vyprázdněné roury. „Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně. Což rmoutí zejména její konečné majitele: německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Fialova vláda nyní Allianzu i kanadským důchodcům může vytáhnout pořádný trn z paty. Na účet českého daňového poplatníka a svým způsobem i na účet českého důchodce, ovšem,“ upozornil. Podle nyní zveřejněné výroční zprávy Net4Gas loni prodělal 1,7 miliardy korun. Předloni přitom společnost ještě byla v zisku přes 6,2 miliardy. Navíc do nedávné aukce, kam se měli hlásit zájemci o přepravu plynu přes Česko na roky 2025 a 2026, se mu nikdo nepřihlásil.

Sestřih toho nejzajímavějšího z letošního průvodu v rámci festivalu Prague Pride si můžete prohlédnout na YouTube kanálu Parlamentní listy. Nezapomeňte na kanálu přihlásit odběr, budeme pro vás připravovat zajímavá videa z aktuálního politického a kulturního dění, rozhovory s významnými politiky a ve zkrácené formě také názory osobností.

Zločin vlády vůči vlastním občanům a daňovým poplatníkům

Tato situace nenechala v klidu europoslankyni Kateřinu Konečnou. „Takže nejdřív Fialova vláda vzala miliardy českým důchodcům, aby nákupem Net4Gas zasanovala ztráty německé pojišťovací skupiny Allianz a kanadských důchodců skrze penzijní fond OMERS. Dnešní stav Net4Gas: tranzit nula, tržby nula, hloupí Češi, cálujte! Výpadek příjmů chce podnik vynahradit vyššími platbami od těch, kteří mu zbyli jako jediní zákazníci – tedy od domácností a firem v Česku. Navíc zlevňování plynu v zimě tím přestává být reálné. Manko šlo řešit na úkor původních vlastníků a věřitelů Net4Gas. Ale to by nebyla naše vláda Petra Fialy, aby původním vlastníkům nevyplatila skoro 8 mld. korun. Tohle je zločin vlády vůči vlastním občanům a daňovým poplatníkům. Jozef Síkela nepatří na Komisi, ale před soud. Gang pěti…,“ uvedla na sociální síti X.

„Vláda České republiky koupí nepochybně vycházela strategicky z plánů na přepravu vodíku z Ukrajiny přes Slovensko a Česko do Německa. Iniciativa Středoevropský vodíkový koridor (CEHC) byla zahájena v roce 2021 čtyřmi společnostmi v oblasti plynárenské infrastruktury (OGE, Net4Gas, Eustream, Gas TSO of Ukraine) vedená vizí rozvoje vodíkové ‚dálnice‘ přes střední Evropu. Ovšem v únoru zahájilo putinovské Rusko agresi proti Ukrajině, kdy také okupovalo území s největším evropským atomovým zdrojem, Záporožskou jadernou elektrárnou s instalovaným výkonem 6 GW a se stejným typem tlakovodních reaktorů jako jsou v Temelíně,“ popisuje Milan Smutný, odborný mluvčí spolku Realistická energetika a ekologie, a odkazuje na následující obrázek.


Zdroj: https://www.cehc.eu/cehc-project/

Nové plynové konsorcium se rozhodlo vynechat Česko z tranzitu

„Čistá elektřina z jádra měla být perlou v koruně produkce zeleného vodíku, který měl být dopravován i do Německa. To se i v nedávno schválené vodíkové strategii spoléhá na to, že až 70 procent potřeb vodíku bude importováno ze zahraničí. Původně i z Ukrajiny. Ruská agrese ovšem tyto plány dala k ledu. Net4Gas nyní stojí bokem tranzitu, protože nefunguje původní hlavní přepravní soustava plynovody Družba – Jamal – Nord Stream – Opal – Gazela. Jenže nové plynové konsorcium, v němž hraje zásadní roli firma Daniela Křetínského, se rozhodlo vynechat z tranzitní přepravy Českou republiku,“ upozorňuje Milan Smutný na chybnou Síkelovu a vládní strategii s Net4Gas a ilustruje ji na dalším grafu.


Mapa: Eustream.sk

Člen Institutu pro energetiku a člen expertní skupiny Energie není luxusní zboží Vladimír Štěpán bere nynější stav jako výsledek politiky Fialovy vlády, jejímž cílem je všechno dovážet, a co ještě funguje, se musí zlikvidovat. „Navázali nás jen na Německo, které nám hned několikanásobně zvýšilo tranzitní poplatky za dopravu plynu do České republiky. Je to i ohrožení bezpečnosti zásobování plynem do Česka, doprava plynu z východního směru bude zakázána. Přitom Německo nedávno prokázalo, že pro ČR dostatek plynu nemusí být. Dělá se tedy vše pro to, aby nebyl žádný tranzit plynu přes naše území a chyběl i plyn pro spotřebitele v Česku. Vláda nemá žádnou závaznou smlouvu na dodávky plynu z Německa,“ říká pro ParlamentníListy.cz Vladimír Štěpán.

Schopný podnikatel by rychle přivedl Net4Gas do zisku

Když se mluví a píše o tom, že šlo o značně nevýhodnou a pro stát zbytečnou transakci, je třeba připomenout, že o Net4Gas měl zájem i Daniel Křetínský, respektive jeho holding EPH, kterého ale stát údajně přeplatil. Bylo by s podivem, kdyby tak úspěšný byznysmen usiloval o společnost, která by místo zisku přinášela dluhy. „Pan Křetínský vlastní slovenský tranzitní systém, a kdyby vlastnil i český, stal by se silným hráčem. Každý jen trochu schopný podnikatel by rychle přivedl Net4Gas do zisku. Sám jsem dělal tranzitní smlouvy za desítky miliard korun. Zájemci by se našli,“ konstatuje Vladimír Štěpán.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když se kouknu na, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLaaadik62 , 13.08.2024 9:42:06
tenhle zlodějsko-zrádcovský spolek, co si říká vláda, tak vidím jen samé Moravce, Háchy, Čurdy a na hradě Čepička. Je to hnůj a odpad, prodejní a nebezpeční zrádci, a pozor! , nikdo z nich není hlupák ve smyslu "Já jsem nevěděl, že....atd.".

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…